Austria: synodalność, Caritas, Rok Rodziny i wizyta ad limina tematami zebrania biskupów
Biskupi z zadowoleniem przyjęli zapowiedziany przez papieża Franciszka trwający przez dwa lata proces synodalny, mający stanowić przygotowanie do Synodu Biskupów. Został on zaplanowany na jesień 2023 r. pod hasłem „Synodalny Kościół: wspólnota, udział, misja”.
Aby uczynić Kościół jako całość bardziej synodalnym, Synod Biskupów ma być dyskutowany najpierw na poziomie diecezjalnym, a następnie kontynentalnym.
>>> Wizyta „ad limina Apostolorum” polskich biskupów rozpocznie się 4 października
Biskupi austriaccy wyrazili ponadto swoje „Bóg zapłać” krajowej Caritas za 100 lat jej działalności w służbie bliźnim oraz za to, że jest „silnym głosem tych wszystkich, którzy nie mają głosu lub nie są słuchani”. Podczas obrad w Mariazell wiele miejsca poświęcono też problematyce rodziny.
Na konferencji w Mariuazell omówiono też przygotowania do wizyty ad limina biskupów austriackich w dniach 29 listopada do 4 grudnia w Rzymie. Członkowie episkopatu spotkają się wówczas z papieżem Franciszkiem przełożonymi instytucji watykańskich, aby wspólnie przedyskutować sytuację Kościoła katolickiego w Austrii.
>>> Rzecznik Episkopatu: wizyta ad limina nie odbędzie się w trybie pilnym
Konferencja episkopatu Austrii liczy 15 członków: dziewięciu biskupów diecezjalnych, biskupa polowego, czterech biskupów pomocniczych oraz opata cystersów z Wettingen-Mehrerau (opactwo terytorialne w Bregencji w diecezji Feldkirch). Przewodniczącym Konferencji Biskupów Austriackich jest od 16 czerwca 2020 arcybiskup Salzburga Franz Lackner, a sekretarzem generalnym urzędujący od 1 marca 2011 i w 2016 wybrany na kolejnych sześć lat ks. Peter Schipka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |