fot. Fallaner, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81412326

Badania potwierdziły, że w katedrze w Płocku spoczywają Piastowie

Nie ma wątpliwości, że szczątki pochowane w katedrze w Płocku są szczątkami Piastów – powiedział prof. dr hab. Marek Figlerowicz, przedstawiając w sobotę część wyników prac z projektu badań historycznych, antropologicznych i genomicznych pierwszej dynastii panującej w Polsce.

W dawnym opactwie benedyktyńskim w Płocku odbyła się w sobotę ogólnopolska konferencja naukowa „W poszukiwaniu naszych korzeni. Piastowski Płock”, na której przedstawiono stan badań nad dynastią Piastów, w tym nad największą nekropolią piastowską, która znajduje się w tamtejszej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W trakcie konferencji prof. Marek Figlerowicz przedstawił niektóre wyniki badań kierowanego przez niego zespołu w ramach projektu „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, który realizowany jest w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

>>> Płock: 35. rocznica powstania pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

W prezentacji zaznaczył, że są to rezultaty prac, które prowadzone były po pobraniu w 2019 r. do badań DNA próbek ze szczątków pochowanych w Kaplicy Królewskiej, jak również w znajdującej się poniżej krypcie płockiej bazyliki. „Nie ma wątpliwości, że szczątki pochowane w katedrze w Płocku są szczątkami Piastów” – podkreślił prof. Figlerowicz.

Odnosząc się do wyników badań swego zespołu, wyjaśnił, że po pobraniu próbek ze szczątków spoczywających w płockiej bazylice datowanie metodą C14 wykazało, że „pasują one idealnie” do okresu wskazywanego w źródłach historycznych, czyli od około 1100 r. do około 1495 r. „To jest dokładnie czas, kiedy Piastowie tutaj byli, kiedy byli tutaj chowani. Wszystko, co znaleźliśmy pochodziło właśnie z tego okresu, z którego powinno pochodzić” – zaznaczył prof. Figlerowicz.

Zwrócił jednocześnie wagę, że badania antropologiczne potwierdziły znany z przekazów historycznych wiek osób w chwili ich śmierci, natomiast badania DNA wykazały „relacje, jakie powinniśmy obserwować pomiędzy członkami jednej rodziny”. „Ustaliliśmy stopień pokrewieństwa pomiędzy tymi próbkami i ku naszemu zadowoleniu wyszło, że rzeczywiście co najmniej w kilku przypadkach istnieje pokrewieństwo” – dodał prof. Figlerowicz.

Zastrzegł, że przed publikacją obejmującą cały projekt badawczy, w tym z prac prowadzonych w innych miejscach w Polsce, gdzie pochowani są Piastowie, nie może ujawnić bardziej szczegółowych wyników, które udało się uzyskać.

Konferencja naukowa „W poszukiwaniu naszych korzeni. Piastowski Płock” odbyła się w ramach obchodów 950-lecia diecezji płockiej. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w 1075 r. pierwszego biskupstwa na Mazowszu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kuria Diecezjalna Płocka zaplanowała cykl wydarzeń, zarówno liturgicznych, jak i dotyczących dziedzictwa kulturowego. Główna uroczystość odbędzie się w Płocku na 7 czerwca tego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Obchody jubileuszowe potrwają do 2026 r.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, gdzie spoczywają polscy władcy. Bazylika ta uznawana jest też za największą nekropolię Piastów.

>>> Płock: w Muzeum Mazowieckim wystawa „Oblicza. Matka Boska wczoraj i dziś” – od 30 stycznia

W tamtejszej Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag książąt Władysława I Hermana (1043-1102) oraz jego syna Bolesława III Krzywoustego (1086-1138) za panowania których Płock był stolicą Polski. Według źródeł historycznych w krypcie poniżej pochowanych jest 14. mazowieckich książąt, w tym m.in. Bolesław IV Kędzierzawy (1122-1173), Konrad I Mazowiecki (1187-1247), Bolesław II Płocki (1251-1313), Siemowit III Starszy (1320-1381) i Janusz II Mazowiecki (1455-1495), a także księżniczka Gaudemunda-Zofia (zm. 1288 r.), córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313).

Kaplica Królewska płockiej katedry została gruntownie odrestaurowana w latach 2016-2017. Prace polegały m.in. na odnowieniu nagrobka z 1825 r., który wykonany został przez znanego wówczas architekta Zygmunta Vogla. Odnowiono także pochodzące z początku XX wieku malowidła ścienne, autorstwa Stanisława Drapiewskiego, Czesława Idźkiewicza i Nicolasa Bruchera oraz XVIII-wieczną posadzkę i zdobioną kratę wejściową.

W kwietniu 2018 r. górujące nad doliną Wisły płockie Wzgórze Tumskie, gdzie wznosi się bazylika, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, zostało wpisane na listę Pomników Historii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze