ręce babcia

Fot. pixabay/congerdesign

Badanie: 13% samotnych seniorów powyżej 80 roku życia nigdy nie wychodzi z domu

Z badania „Samotność wśród osób 80 plus” wynika, że tylko 6% respondentów deklarujących osamotnienie korzysta z klubów seniora, a 13% nigdy wychodzi z domu.

Według badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich „Samotność wśród osób 80 plus” 60% osób w tej grupie wiekowej to wdowy i wdowcy, z czego 58% mieszka samotnie, a 26% odczuwa osamotnienie.

Relacje z bliską rodziną są dla badanych ważne lub bardzo ważne – tak deklaruje 94% z nich. 41% twierdzi, że nigdy nie odczuwa samotności – to w znacznej mierze osoby w związkach małżeńskich lub z kimś mieszkające. Ci, którym rzadko zdarza się odczuwać samotność, to także osoby mieszkające samotnie, ale mające przyjaciół i znajomych, na których mogą liczyć. 26% badanych przyznało, że często zdarza im się odczuwać osamotnienie.

>>> Badanie: polskie dzieci są niższe od rówieśników z innych krajów naszego regionu

Badanie wykazało, że osamotnieni często znacznie rzadziej mogą miło spędzić czas z rodziną współmieszkającą (15%) czy z przyjaciółmi (47%). Mają ograniczone możliwości uzyskania pomocy od bliskich, znacznie węższe grono osób, na których mogą polegać, rzadziej też wychodzą z domu. Mniej niż połowa deklaruje, że wychodzi z domu codziennie – głównie po sprawunki, więcej jest jednak osób, które nigdy nie opuszczają mieszkania (13%) – przede wszystkim ze względu na zły stan zdrowia.

Fot. pixabay/icsilviu

Osoby samotne znacznie częściej borykają się z sytuacjami kryzysowymi takimi, jak problemy zdrowotne (92%), utrata bliskich (72%), izolacja (62%) czy poczucie bycia niepotrzebnym (41%).

Z badania wynika, że osamotnieni, rzadziej niż osoby doświadczające tego uczucia w niewielkim stopniu, podejmują kroki służące do zmiany swojego samopoczucia. Najpopularniejszą formą radzenia sobie z samotnością jest odpoczynek bierny (oglądanie telewizji, słuchanie radia, ewentualnie czytanie) – deklarowało tak ponad trzy czwarte osób, którym zdarza się odczuwać samotność w jakimkolwiek stopniu. Kontakty z innymi ludźmi (36%) czy wyjścia z domu (35%) osoby samotne wskazywały znacznie rzadziej jako środki zaradcze.

Osoby te znacznie rzadziej prezentują pozytywne nastawienie do świata, a istotnie więcej wśród nich jest pesymistów (13%), którzy postrzegają świat jako nieprzyjazne miejsce (8%). Przykładają też znacznie mniejszą wagę do tego, by być zadowolonym z życia (58%). Jednocześnie znacznie rzadziej uznają, że dbanie o siebie to ważny element życia (65%). Często cierpią na brak więzi międzyludzkich. Częściej towarzyszy im poczucie pustki (39%) i postrzegają się jako niepotrzebni (78%).

8% badanych nie ma możliwości opuszczenia mieszkania, a 7% boi się, że podczas wyjścia z domu coś im się stanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze