Fot. pixabay/ manfredrichter

Badanie: 92 proc. osób segreguje odpady opakowaniowe

92 proc. osób segreguje odpady opakowaniowe, to o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z badania firmy badawczej SW Research, na zlecenie Fundacji ProKarton. Przypominano, że kartony po mleku bądź soku należy wrzucić do żółtego pojemnika.

Zgodnie z tegorocznym sondażem o 10 proc. wzrosła świadomość dotycząca recyklingu kartonów po płynnej żywności – 67 proc. badanych wie, że ten typ opakowań jest w Polsce przetwarzany.

Według wyników badania zużyte opakowania częściej segregują mieszkańcy małych miast liczących do 20 tys. mieszkańców (96 proc.) oraz osoby powyżej 60 roku życia (96 proc.). Rzadziej zaś – mieszkańcy województwa podkarpackiego (83 proc.) i osoby w wieku 18-29 lat (87 proc.).

>>> Stanisław Jaromi OFMConv: chrześcijańska ekologia proponuje duchowość antykonsumpcyjną

„Wyniki tegorocznego badania to znak, że gotowość do działań na rzecz środowiska rośnie w naszym kraju skokowo, a poprawna selektywna zbiórka jest kluczowym obszarem tej zmiany. Dzięki segregowaniu odpadów jeszcze więcej materiałów pochodzących z zużytych opakowań może być poddanych procesom recyklingu i ponownie wykorzystanych w nowych produktach. W ten sposób chronimy przyrodę i ograniczamy zużycie zasobów naszej planety” – skomentował wyniki badań cytowany w komunikacie Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Przypomniano, że karton po mleku, soku czy napoju roślinnym – po opróżnieniu – należy wyrzucić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe.

Z badania wynika, że w tym roku nie zaobserwowano dużej zmiany w poziomie wiedzy Polaków w tym zakresie – wyniki badania pokazują, że wie o tym 59 proc. ankietowanych, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż w 2022 roku. Właściwy pojemnik częściej wybierają osoby po 50 roku życia oraz mieszkańcy wsi. Biorąc za kryterium miejsce zamieszkania, najwięcej prawidłowych odpowiedzi wskazali mieszkańcy województw opolskiego i pomorskiego.

Zwrócono uwagę, że zmniejszył się odsetek osób, które nie zwracają uwagi na to, do którego pojemnika wyrzucają kartony po płynnej żywności. W 2022 roku było to 22 proc. badanych, a w 2023 jedynie 9 proc.

Wyniki badania wskazują, że wzrosła świadomość recyklingowa – 67 proc. badanych wie, że kartony po płynnej żywności są poddawane recyklingowi – to o 10 proc. więcej niż w poprzednim roku. Prawidłową odpowiedź częściej wskazywały kobiety, osoby w grupie wiekowej 30-49 lat oraz osoby z wyższym wykształceniem. Najmniejszy poziom wiedzy o recyklingu jest spotykany u osób w wieku 50-59 lat oraz mieszkańców województwa lubuskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze