Badanie: bardziej uciążliwe byłoby pozostawienie w domu telefonu niż portfela
93 proc. ankietowanych przyznaje, że korzysta z telefonu częściej niż raz dziennie, większość zadeklarowała też, że bardziej uciążliwe dla nich byłoby pozostawienie w domu telefonu niż portfela – wynika z badania zleconego przez Bank Millennium.
Najnowsza odsłona badania pt.:”Mobilny Portret Polaka” – jak wskazali autorzy publikacji – dostarcza szczegółowych i aktualnych danych na temat korzystania z telefonu, bankowości elektronicznej, stosunku do sztucznej inteligencji, zakupów online i bezpieczeństwa finansowego. Z analizy wynika, że 93 proc. ankietowanych przyznaje, że korzysta z telefonu częściej niż raz dziennie, a 35 proc. z nich sięga po niego niemal co chwilę. Ponadto większość respondentów zadeklarowało, że bardziej uciążliwe dla nich byłoby zostawienie w domu telefonu niż portfela. Przypomniano, że w 2018 roku, gdy badanie przeprowadzono po raz pierwszy, odsetek bardziej zmartwionych pozostawieniem portfela wynosił 55 proc. „Dla większości telefon stał się ważniejszy i przejął funkcję portfela” – podsumowano.
>>> Badanie: 41 proc. Polaków skorzystało z narzędzi sztucznej inteligencji w ciągu roku
Obecnie – jak wynika z sondażu – w telefonach przechowujemy elektroniczne odpowiedniki dokumentów tożsamości, płacimy nim, a także czerpiemy wiedzę o świecie, kupujemy w sklepach online, załatwiamy sprawy urzędowe, kontaktujemy się z bliskimi. „Wyniki tegorocznej edycji pokazują, jak technologia mobilna staje się integralną częścią naszego codziennego życia, wpływając na sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy i spędzamy czas wolny” — mówi cytowana w informacji dyrektorka departamentu Public Relations w Banku Millennium Iwona Jarzębska.
Autorzy zauważyli, że przywiązanie do telefonów komórkowych zmienia się w zależności od wieku respondentów. Największe wykazują najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata, z których aż 88 proc. bardziej odczułoby brak telefonu niż portfela. Wśród osób w wieku 25-34 lata odsetek ten wynosi 76 proc., w grupie 35-44 lata – niespełna 70 proc., a wśród badanych w wieku 45-54 lata – 58 proc. Najmniejsze przywiązanie do telefonów deklarują respondenci w wieku powyżej 55 lat. To też jedyna grupa wiekowa, dla której nadal bardziej uciążliwy jest brak portfela (54 proc.) niż telefonu (46 proc.).
Jednocześnie – jak wynika ankiety – większość badanych Polaków deklaruje, że nie korzysta z telefonu w czasie rozmowy z kimś w cztery oczy (76 proc.), podczas posiłku (59 proc.), ani w toalecie (55 proc.). Mniej rygorystycznie badani podchodzą do korzystania z telefonu w łóżku przed snem (robi tak 64 proc. pytanych), w czasie oglądania filmów, seriali lub telewizji (58 proc. respondentów), albo podczas pracy lub nauki (przyznaje się do tego 58 proc. badanych).
W badanie wykazało się, że 96 proc. ankietowanych ma dostęp do internetu w telefonie komórkowym, przy czym w grupach 25-34 i 35-44 lat współczynnik ten wynosi aż 99 proc. Trzech na czterech respondentów wskazało, że telefon mobilny służy do przeglądania stron internetowych, a blisko 70 proc. – do komunikowania się ze znajomymi i rodziną, korzystania z bankowości mobilnej i mediów społecznościowych. Niemal 60 proc. pytanych Polaków opłaca w telefonie rachunki, 55 proc. – robi zakupy online, a co drugi respondent czyta wiadomości na stronach gazet lub portali informacyjnych, odbiera i nadaje paczki, a także słucha muzyki. — Choć powszechność korzystania z internetu w telefonie już nie zaskakuje, to wśród sposobów jego wykorzystania warta odnotowania jest wysoka pozycja bankowości mobilnej. Aplikacja mobilna banku jest tak powszechna jak komunikatory czy media społecznościowe, z których korzysta 69 proc. badanych – skomentowała wyniki badania ekspertka w Banku Millennium Katarzyna Dobosz. Dodała, że wynik ten jest na wysokim poziomie niemal we wszystkich grupach wiekowych, a w grupie 55+, wynosi 65 proc.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |