
fot. fauxels/pexels
Badanie: „Boomersi” bardziej niż „Zetki” dostrzegają potencjał rozwoju Polski
„Boomersi”, czyli osoby powyżej 60 roku życia, bardziej niż młodsi, dostrzegają potencjał rozwoju Polski – wynika z badania kampanii We Did It In Poland. Odsetek najmłodszych uważających, że pod względem rozwoju Polska zostaje z tyłu za innymi europejskimi krajami, jest większy niż u starszych.
Dla osób z generacji „baby boomers”, czyli powyżej 60 roku życia odsetek osób oceniających, że Polska ma duży potencjał rozwojowy wyniósł 84 proc. Z kolei w grupie od 44 do 59 lat (tzw. generacja X) jest to 75 proc., a w grupie najmłodszych, czyli pokolenia Y (28-43 lata) i Z (18-27 lat) – 66 proc.
Jednocześnie największy odsetek najmłodszych uważa, że pod względem rozwoju Polska pozostaje w tyle za innymi krajami Europy. Wśród osób młodych (pokolenie Z) jest to 55 proc., a w grupie 28-59 odsetek ten spada do 40 proc. W najstarszej badanej grupie wynosi 33 proc. „Przedstawiciele pokolenia baby boomers również częściej przypisują Polakom energię, ambicję i zdolność osiągania zamierzonych celów. Młodsi badani postrzegają Polskę raczej przez pryzmat bierności i rezygnacji” – zauważyli autorzy.
>>> Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii

Ankietowanych spytano też również o przekonania na temat obywateli Polski. Na skłonność do narzekania wskazywało 36 proc. badanych, a na energię do działania 29 proc. Kolejne 27 proc. uważa, że Polacy potrafią osiągać założone cele oraz, że są obecni na światowych rynkach (15 proc. uważa, że działają tylko lokalnie). Nieco mniejsza grupa (26 proc.) jest zdania, że Polacy mają duże ambicje, a 24 proc. – nietuzinkowe pomysły. Podobna grupa uważa, że Polacy zmieniają świat (20 proc.), i że nic do niego nie wnoszą (19 proc.). Kolejne 19 proc. sądzi, że Polacy mają plany, których nie realizują, oraz że podążają za schematami.
„Za poczuciem dumy z Polski stoi głównie poczucie tożsamości narodowej (25 proc. odpowiedzi) oraz docenianie dziedzictwa historycznego (22 proc. odpowiedzi)” – zauważyli autorzy badania. Dodali, że dumnych z poziomu rozwoju kraju jest 4 proc. Wśród powodów do dumy z Polski, który odczuwa w sumie 56 proc. ankietowanych, wymieniano m.in. życzliwość ludzi, piękno kraju i bogatą kulturę. „Z kolei wśród powodów do poczucia wstydu badani wskazują m.in. kłótnie i konflikty, zacofanie, podziały i brak współpracy czy brak rozwoju kraju” – dodali.
We Did It In Poland to kampania prowadzona przez fundację WłączeniPlus; została objęta patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Celem kampanii jest m.in. wzmocnienie wizerunku Polski jako innowacyjnego kraju, który wnosi istotny wkład do UE.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Grupa 4P na zlecenie Fundacji WłączeniPlus w dniach 6-12 grudnia 2024 r. metodą CAWI na próbie 1010 Polaków w wieku od 18 do 70 lat
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |