epa06165154 Women embrace each other during the demonstration to support the peace and against terrorism after the attacks in Barcelona and Cambrils, 26 August 2017 in Ripoll, Gerona, Spain. EPA/Susanna Saez Dostawca: PAP/EPA.

Barcelona: wielka manifestacja przeciwko terroryzmowi [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym król Hiszpanii Filip VI, przeszły w sobotę wieczorem w Barcelonie w manifestacji przeciwko terroryzmowi. 17 i 18 sierpnia doszło w Katalonii do zamachów, w których zginęło 15 osób, a ponad 120 zostało rannych.

„Nie boimy się”
Taki transparent z napisem w języku katalońskim nieśli na czele pochodu przedstawiciele służb, które zapewniły pomoc po zamachach: policjanci, strażacy, lekarze i ratownicy medyczni, a także taksówkarze, kwiaciarki i mieszkańcy okolic deptaku Las Ramblas, gdzie 17 sierpnia terrorysta taranował samochodem przechodniów.

Po raz pierwszy w historii monarchii
Filip VI szedł w jednym z dalszych szeregów, blisko premiera Mariano Rajoya i innych polityków, przedstawicieli władz Barcelony, Katalonii i pozostałych regionów Hiszpanii. Król wziął udział w demonstracji po raz pierwszy w historii hiszpańskiej monarchii. Była także delegacja muzułmańskiej społeczności Barcelony. Nie zaplanowano natomiast udziału przedstawicieli obcych państw.

„Wypełnijmy ulice pokojem i wolnością” – apelowały przed demonstracją władze miejskie Barcelony, drugiego co do wielkości miasta Hiszpanii. Burmistrz Ada Colau wzywała do „różnorodności i odwagi” w odpowiedzi na przemoc. Ratusz zamieścił na Twitterze wpis: „Jesteśmy otwartym, gościnnym miastem pokoju”.

„Pokój – najlepszą odpowiedzią”
I „Nie – islamofobii” – głosiły niektóre transparenty. Wielu uczestników powiewało flagami Katalonii. „Nie boimy się” – skandowali główne hasło manifestacji, trzymając w rękach róże w kolorach Barcelony: czerwonym, żółtym i białym. Podobne manifestacje zaplanowano na sobotę także w innych hiszpańskich miastach, m.in. w Madrycie, Walencji i Vigo.

W zamachach w Barcelonie i nadmorskiej miejscowości Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od stolicy Katalonii, zginęło łącznie 15 osób, a ponad 120 zostało rannych. W zamachach ucierpieli obywatele 30 krajów. Nie żyje także ośmiu członków komórki terrorystycznej, która stała za atakami; sześciu z nich zostało zastrzelonych przez policję. (zdjęcia: Alberto Estevez, Quique Garcia, Marta Perez, Diego Crespo, Susanna Saez, Andreu Dalmau, PAP/EPA)

Barcelona: wielka manifestacja przeciwko terroryzmowi [GALERIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze