Św. Mikołaj, fot. Aleksa Petrov – http://www.belygorod.ru/img2/Ikona/Used/302ALEX1, commons.wikimedia.org

Bari: przy grobie św. Mikołaja chrześcijanie Wschodu i Zachodu modlili się o pokój

Katolicy i prawosławni przybyli do Bari, by wspólnie modlić się o pokój między Rosją i Ukrainą. Na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich kard. Matteo Zuppiego przy grobie św. Mikołaja, który zarówno w Rosji jak i w Ukrainie należy do najbardziej popularnych świętych, zgromadzili się 21 grudnia wierni i duchowni z Kościołów tradycji wschodniej i zachodniej.

Każdego roku do grobu św. Mikołaja w Bari pielgrzymują tysiące wyznawców prawosławia. Przed wojną w Ukrainie wśród pielgrzymów było też wielu Rosjan. W 2017 roku w głośnym geście ekumenicznym papież Franciszek wypożyczył Rosji kilka relikwii świętego. Do prawosławnego soboru Zbawiciela w Moskwie pielgrzymowało wówczas prawie dwa miliony Rosjan, by oddać cześć relikwiom. Wśród nich był prezydent Władimir Putin, który podziękował papieżowi za ten szczególny gest.

>>> Filipiny: św. Mikołaju, nie mam już taty ani mamy… A tak bardzo chciałbym pójść do szkoły [REPORTAŻ]

Według arcybiskupa Bari, Giuseppe Satriano, ekumeniczna modlitwa wieczorna 21 grudnia miała być także symbolicznym wsparciem dla działań pokojowych papieża Franciszka w trwającej od dziesięciu miesięcy wojnie. Zgromadzeni wierni modlili się za narody Ukrainy i Rosji, aby „za wstawiennictwem św. Mikołaja życie i nadzieja rozkwitały na nowo wszędzie tam, gdzie panuje wojna, przemoc i terror”. Modlono się również, aby Słowo Boże było dla wiernych wszystkich wyznań chrześcijańskich motywem do pokoju i dialogu.

sw mikołaj, fot. youtube

Kardynał Zuppi powiedział w homilii, że wojna między chrześcijanami „rani naszego jedynego wspólnego Pana”. Podkreślił, że „Święty Mikołaj nie chce przemocy i nakazuje nam pokój”. Pokój „nie jest marzeniem, to jest jedyny sposób na życie”, zapewnił hierarcha.

>>> Studenci z AKM w przebraniu św. Mikołaja z Miry wspierają misje [+GALERIA]

Podczas nabożeństwa odczytano słowo pozdrowienia i podziękowania od prawosławnego metropolity kijowskiego Onufrego, który jest uznawany przez Patriarchat Moskiewski. Patriarcha ubolewał, że nie mógł przyjąć zaproszenia do Bari z powodu wojny i obecnych trudności w relacjach państwo-Kościół w jego kraju. W swoim pozdrowieniu prosił zgromadzonych o modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze