Belgrad: Kościoły Europy apelują o dialog i pokój w Ziemi Świętej
„Modlimy się i mamy nadzieję, że ci, którzy sprawują władzę nad narodami, zaangażują się w prawdziwy dialog, który będzie stał na straży ludzkiej godności wszystkich i umożliwi pokojowe współistnienie dwóch narodów w dwóch państwach” – stwierdzili przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich Europy. W dniach 5-7 listopada w Belgradzie odbyło się spotkanie Komitetu Wspólnego Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Wśród punktów porządku obrad znalazła się prezentacja prac XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, której dokonał kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synodu; raport Grupy Roboczej ds. Aktualizacji Europejskiej Karty Ekumenicznej, przedstawiony przez panią Leę Schlenker z Kościoła protestanckiego w Niemczech oraz kard. Grzegorza Rysia, arcybiskupa łódzkiego; refleksja na temat sytuacji w Europie: „Wojna przeciwko Ukrainie”, przedstawiona przez ks. Rościsława Vorobię ze związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy oraz „Aktualna sytuacja migrantów i uchodźców: od Bałkanów po Palestynę”, przedstawiona przez o. Stanko Perica SJ, dyrektora regionalnego ds. uchodźców w Europie Południowo-Wschodniej.
Prace zakończyły się deklaracją Wspólnego Komitetu CCEE-CEC w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wyrażono w niej solidarność z „tymi w Izraelu i Palestynie, którzy działają na rzecz pokoju i potwierdzamy” i potępiono odwoływanie się do przemocy nawet w słusznej sprawie.
„Prosimy całą wspólnotę międzynarodową o mobilizację i przestrzeganie prawa międzynarodowego, w szczególności rezolucji ONZ, w celu rozpoczęcia poważnych negocjacji, aby stworzyć trwały pokój, w prawdzie i sprawiedliwości. „Zachęcamy wiernych naszych Kościołów do modlitwy za wszystkich cierpiących i przyzywamy Bożego miłosierdzia dla wszystkich, przypominając, że wszyscy jesteśmy członkami jednej rodziny ludzkiej. Modlimy się również i mamy nadzieję, że ci, którzy sprawują władzę nad narodami, zaangażują się w prawdziwy dialog, który będzie stał na straży ludzkiej godności wszystkich i umożliwi pokojowe współistnienie dwóch narodów w dwóch państwach” – czytamy w apelu.
>>> Kard. Pizzaballa: umiejętność słuchania wszystkich, aby móc rozmawiać ze wszystkimi
Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) powstała w 1959 roku i skupia obecnie 116 członków anglikańskich, prawosławnych, protestanckich i starokatolickich z 36 krajów naszego kontynentu oraz 6 organizacji międzynarodowych i 1 obserwatora (wspólnotę kwakrów).
Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) została oficjalnie założona w 1971 roku. Jednak już pod koniec Soboru Watykańskiego II w 1965 r. odbyło się spotkanie niektórych biskupów reprezentujących 13 konferencji biskupich, którzy postanowili powołać komitet mający na celu zorganizowanie przyszłej konferencji katolickich biskupów Europy. Komitet zorganizował dwa sympozja, jedno w Noordwijkerhout w Holandii w 1967 roku, a drugie w Chur w Szwajcarii w 1969 roku. Oficjalne narodziny CCEE miały miejsce w Rzymie w dniach 23-24 marca 1971 r. Przy tej okazji opracowano pierwszy statut, zatwierdzony później przez papieża Pawła VI w dniu 10 stycznia 1977 r., w którym konferencja przyjęła nazwę „Consilium Conferentiarum Episcopalium Europae” (Rada Konferencji Episkopatów Europy).Nowy statut został zatwierdzony 2 grudnia 1995 r. przez papieża Jana Pawła II, a CCEE przyjęła obecną nazwę.Rada ma swoją siedzibę w St. Gallen w Szwajcarii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |