fot. PAP/DPA

Benedykt XVI, przed śmiercią, szczerze i boleśnie wypowiedział się o swojej ojczyźnie

20 stycznia we Włoszech ukaże się zbiór kilkunastu tekstów Benedykta XVI, w tym niektórych dotąd niepublikowanych. Publikację swoich ostatnich pism papież senior w 2019 r. powierzył jednemu z bliskich przyjaciół, włoskiemu teologowi Elio Guerriero, dyrektorowi czasopisma „Communio”. Papież senior miał jednak bardzo ważną i szczerą prośbę.

Guerriero ujawnił, że Benedykt postawił warunek, iż książka może zostać wydana po jego śmierci. „Ze swojej strony nie chcę już nic publikować w moim życiu. Wściekłość środowisk przeciwko mnie w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się jakichkolwiek moich słów natychmiast wywołuje z ich strony morderczy szum. Sobie i chrześcijaństwu chcę tego oszczędzić” – tak wydawca zacytował słowa Benedykta XVI.

Spełnione też zostało inne życzenie papieża z Niemiec, aby pierwsze wydanie książki ukazało się w języku włoskim.

fot. PAP/DPA

Ostatnie refleksje teologiczne BenedyktaXVI dotyczą celibatu kapłańskiego, dialogu islamsko-chrześcijańskiego oraz nietolerancji wobec religii katolickiej. Większość tekstów powstała ok. 2018 r., ostatni w 2022 r. Książka nosi tytuł „Che cos’è il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale” – „Duchowy prawie-testament”. Na potrzeby książki Benedykt zrewidował i uzupełnił także niektóre starsze teksty. Nad projektem czuwał także prywatny sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein.

W przedmowie napisanej 1 maja 2022 roku Benedykt XVI opisuje, jak bardzo był wyczerpany po rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej w 2013 roku. Przyznał, że pracę teologiczną wznawiał powoli dopiero po wyborze Franciszka. Wszystkie zebrane w książce pisma powstały w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, gdzie zamieszkał po rezygnacji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze