fot. EPA/GIUSEPPE GIGLIA

Benedykt XVI zamieszka w Ratyzbonie? Biograf odpowiada

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Spekulacje o tym, że papież senior Benedykt XVI mógłby na stałe przeprowadzić się do Ratyzbony to „czysty nonsens” – uważa autor obszernej biografii Josepha Ratzingera, Peter Seewald.

Spekulacje na temat ewentualnej przeprowadzki Benedykta XVI pojawiły się w Bawarii w związku z jego niespodziewaną wizytą u brata, ks. prał. Georga Ratzingera. Seewald w wypowiedzi dla „Passauer Neue Presse” zaznaczył, że spekulacje te są pozbawione wszelkich podstaw. „Z jednej strony, Joseph Ratzinger od dziesięcioleci mieszka w Rzymie, który stał się jego nowym domem. Z drugiej strony, ma tam swoją siedzibę jako papież senior. Rzym jest centrum Kościoła, i chce tam być ze swoją modlitwą, jak to obiecał w dniu swojej rezygnacji z kontynuowania posługi Piotrowej” – zaznaczył.

>>> Ratyzbona: spotkanie braci, papieża-seniora z księdzem Ratzingerem [ZDJĘCIA] 

Dziennikarze przypominają, że obydwaj bracia zawsze chcieli razem spędzić emeryturę. Georg został kapelmistrzem katedry w Ratyzbonie w 1964 r., jego młodszy brat Joseph pięć lat później profesorem teologii na tamtejszym uniwersytecie. Jego siostra Maria prowadziła dla niego gospodarstwo domowe. Także grób ich rodziców został przeniesiony z Traunstein na cmentarz w Ziegetsdorf w Ratyzbonie. Plany te zostały jednak udaremnione przez wybór kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową w 2005 r.

Zobacz także
Wasze komentarze