Fot. unsplash

Berno: 100 lat wznowienia stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Szwajcarią

Szwajcaria i Stolica Apostolska podpisały dziś wspólną deklarację mającą na celu wzmocnienie dwustronnej i wielostronnej współpracy w różnych obszarach promowania pokoju. Z okazji obchodów 100-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską szef Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych, Ignazio Cassis spotkał się w Bernie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem.

Obchody, odłożone o rok z powodu pandemii, upamiętniają setną rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych między Konfederacją Szwajcarską a Stolicą Apostolską, które zostały przerwane na prawie pół wieku (1873-1920). Z okazji tej rocznicy szef szwajcarskiej dyplomacji zaprosił kardynała Pietro Parolina z oficjalną wizytą do swej ojczyzny. Wspólnie omówiono zarówno kwestie dwustronne, jak i problematykę międzynarodową. W obliczu rozprzestrzeniania się konfliktów zbrojnych i erozji praw podstawowych na świecie Szwajcaria i Stolica Apostolska potwierdziły chęć wzmocnienia wspólnego zaangażowania i współpracy w sferze dwustronnej i wielostronnej na rzecz umocnienia pokoju i ochrony godności osoby ludzkiej. W tym celu podpisali wspólną deklarację, która ma na celu promowanie pokoju i praw człowieka na świecie. Szczególną uwagę zwrócono na powszechne zniesienie kary śmierci, ochronę mniejszości i dialog międzywyznaniowy.

>>> Czy Szwajcaria zamierza otworzyć ambasadę przy Stolicy Apostolskiej?

Wizyta kardynała Parolina w Bernie rozpoczęła się od kurtuazyjnej wizyty u prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Guy Parmelina, który w maju ubiegłego roku odwiedził Watykan z okazji zaprzysiężenia Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Następnie w historycznym ratuszu Berna odbyło się spotkanie międzywyznaniowe, zorganizowane wspólnie przez Ewangelicko-Reformowany Kościół Szwajcarii i Konferencję Episkopatu Szwajcarii, które było świadectwem ekumenicznego charakteru stosunków między tymi dwoma wyznaniami. Po południu, na Uniwersytecie Fryburskim minister Cassis i kardynał Parolin otworzyli publiczną konferencję na temat historii stosunków między dwoma państwami, w której uczestniczyli również przedstawiciele świata polityki, religii i filantropii oraz liczni studenci.

Fot. unsplash

Nuncjatura Apostolska w Szwajcarii została otwarta w 1586 roku w Lucernie i jest najstarszym stałym przedstawicielstwem Watykanu na północ od Alp. Jednak w 1873 roku „Kulturkampf” (walka kulturowa) doprowadziła do zerwania stosunków dyplomatycznych między Szwajcarią a Stolicą Apostolską, które zostały wznowione dopiero w 1920 roku. Konfederacja Szwajcarska i Stolica Apostolska utrzymują historyczne stosunki. Jednym z najbardziej szczególnych i widocznych tych relacji jest Papieska Gwardia Szwajcarska, założona w 1506 r. przez papieża Juliusza II. Ostatnia wizyta papieża w Szwajcarii miała miejsce 21 czerwca 2018 roku, kiedy to papież Franciszek odwiedził Genewę. 1 października 2021 r. Rada Federalna podjęła również decyzję o utworzeniu Ambasady Szwajcarii przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie, na znak chęci zacieśnienia stosunków dyplomatycznych między oboma stronami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze