fot. EPA/Pool Dostawca: PAP/EPA.

Beskid Mały: uczniowie modlili się na Groniu Jana Pawła II

Mszę św. na Groniu Jana Pawła II z okazji 20. rocznicy śmierci papieża odprawił 6 kwietnia 2025 r. ks. Rafał Kasperek z bazyliki wadowickiej. Na modlitwę zaprosili nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach – szkoły, której absolwentem był Karol Wojtyła. Wspólnota zgromadzona na Groniu dziękowała Bogu za życie i świętość Jana Pawła II.

W homilii ks. Rafał przypomniał, że choć od dnia przejścia Jana Pawła II do domu Ojca minęło już 20 lat, wydarzenie to wciąż jest żywe w sercach wielu ludzi. Przyznał, że dla młodych, którzy wtedy jeszcze się nie urodzili, może wydawać się historią, ale dla innych „to tak, jakby to było wczoraj”. Kaznodzieja odwołał się do słów z zewnętrznej ściany wadowickiej bazyliki: „Czas ucieka, wieczność czeka” i podkreślił, że życie człowieka jest darem i zadaniem – każdy otrzymany dzień warto dobrze wykorzystać, odkrywając, po co został nam dany przez Boga.

Zaznaczył, że rocznice – także te związane ze świętymi – mają głęboki sens: są jak duchowe „urodziny dla nieba”.

Kapłan przytoczył dwa cytaty papieża, zachęcające do otwarcia się na przyjaźń z Jezusem. Przypomniał, że Chrystus chce iść z nami przez życie – przez nasze lęki, nadzieje i pragnienia szczęścia. Pełne szczęście, mówił za Janem Pawłem II, jest możliwe tylko wtedy, gdy w centrum naszego życia znajduje się Pan Jezus. Dlatego warto – jak zachęcał papież – „nie bać się nowego życia, które On nam ofiaruje”.

>>> Abp Mieczysław Mokrzycki: całe życie św. Jana Pawła II było modlitwą

Na zakończenie kaznodzieja życzył młodym uczestnikom, by kończący się Wielki Post i zbliżające się Święta Wielkanocne stały się czasem prawdziwego spotkania z Chrystusem – Przyjacielem, który oddał za nas życie. Zachęcił, by nie zatrzymywać się tylko na sobie, ale otwierać serce na innych – bo każdy z nas został stworzony dla miłości i dobra drugiego człowieka.

Wspólnota zgromadzona na Groniu dziękowała Bogu za życie i świętość Jana Pawła II.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wybudowana w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”. Dzięki jego staraniom, szczyt dawnej Jaworzyny (Magury) otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”. W 2002 roku papież Polak wyraził zgodę na taką formę uhonorowania jego osoby, a w 2003 roku MSWiA wydało odpowiednie rozporządzenie i nowa nazwa mogła być oficjalnie stosowana.

W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także potem już jako biskup.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze