fot. Flickr

Beskidy: w sobotę rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej

90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych wystąpi w 59. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 30 lipca na kilku estradach beskidzkich. Do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskiego Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też zwyczaje i obrzędy – zapewnił rzecznik TKB Mariusz Hujdus.

„Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, kiedy to na TKB było nieco mniej zespołów, a wiele wydarzeń zostało przeniesionych do internetu, ponownie będzie to impreza z rozmachem” – mówią pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gdzie działa Biuro Organizacyjne TKB.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Góralskie zespoły

Jak wyjaśnił rzecznik, najwięcej będzie zespołów folklorystycznych reprezentujących Górali Żywieckich, Śląskich, Babiogórskich. „Będą też Górale Podhalańscy, Biali, Zagórzańscy, Orawscy, Czadeccy i wiele innych. Można też wymienić Lachy: Sądeckie, ale też Limanowskie czy Szczyrzyckie. Widzowie zobaczą również tradycje regionów położnych daleko od terenów górskich – będzie folklor rzeszowski, biłgorajski, podlaski” – wymienił.

W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3–6 sierpnia).

>>> Tatry. Czy warunki sprzyjają turystom?

Egzotyka w Beskidach

Na estradach beskidzkich zaprezentują się m.in. zespół z Afryki oraz z Ameryki Południowej. „Grupa z Kolumbii zaprezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzą widzów w tropikalne klimaty. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji. Baskowie wykonają wymagające dużej zręczności tańce, w których pojawią się charakterystyczne popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Węgrzy pokażą folklor krain i wiosek położnych w Kotlinie Panońskiej. Czesi zagrają na cymbałach. Słowacy zatańczą czardasza i karičkę. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy. Zespół ukraiński zatańczy m.in. hopaka” – zapowiadają organizatorzy.

TKB to również kiermasze sztuki ludowej, okazja do degustacji potraw i poznania ludowych zwyczajów i obrządków. Szacuje się, że impreza zgromadzi w tym roku kilkutysięczną publiczność.

Historia TKB rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze