Betlejem: gwiazda z Polski w Grocie Narodzenia
Gwiazda do Groty Narodzenia Pańskiego zostanie ofiarowana jako wotum z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą umiłowaną Ojczyznę z prośbą do Boga, aby zachował pokój na świecie i w naszym kraju – mówi Mariusz Drapikowski, który wraz z synem Kamilem wykonali gwiazdę. Trafi ona do Groty Narodzenia Pańskiego na święto Objawienia Pańskiego.
– Moja pracownia wykonywała wiele prac dla Ziemi Świętej, m.in. ołtarz adoracji do IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, który przez 5-6 lat znajdował się w Kościele ormiańskim przy tej stacji. Ołtarz był w miejscu związanym z martyrologią polską, odbudowanym przez żołnierzy gen. Andersa, a sama stacja czwartą ufundowaną przez emigrację polską w 1947 roku – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Drapikowski. Ołtarz dwa lata temu został przeniesiony do Groty Mlecznej w Betlejem, przy którym trwa adoracja wieczysta.
Ołtarz został zrealizowany w ramach działania stowarzyszenia Communita Regina Della Pace. Zajmuje się ono apostolstwem modlitwy o pokój na świecie przed Najświętszym Sakramentem. Na różnych kontynentach zbudowanych zostanie 12 centrów modlitwy, aby świat otoczyć modlitwą o pokój.
– Pierwsze takie działania zostały podjęte właśnie w Jerozolimie w 2009 roku. Obecnie prowadzone są w Betlejem. Kolejne miejsca modlitwy powstały m.in. w 2011 r. w Sanktuarium Narodowym w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, później w Kibeho w Rwandzie. 13 października ubiegłego roku, w 100. rocznicę objawień fatimskich, centrum powstało w Korei Południowej. 1 września 2018 roku zostanie otwarte Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W br. powstanie też centrum na Filipinach – dodał Drapikowski. Dwa pierwsze ołtarze do centrów zostały poświęcone przez papieża Benedykta XVI, kolejne przez papieża Franciszka.
Drapikowski realizował dla Ziemi Świętej krzyż na tabernakulum w Bazylice Narodów w Getsemani, w tabernakulum w Ain Karem oraz w Tabghce, w miejscu rozmnożenia chleba. Jest także autorem Krzyża na Kalwarię do Bazyliki Grobu Pańskiego w Kaplicy Franków. – Brat Ananiasz Jaskólski z Bazyliki Narodzenia Pańskiego poprosił mnie o wykonanie gwiazdy do samej Groty na miejsce dotychczasowej. Podjęliśmy się tego zadania. Gwiazda została wykonana z kryształu górskiego, bursztynu i metali szlachetnych. Jest ośmioramienna, ma od 50 do 60 cm – mówi Drapikowski.
– Nazwaliśmy ją „Gwiazdą Pokoju”. Napisy na jej ramionach są w osiemnastu językach: m.in. w języku aramejskim, w którym mówił Pan Jezus, arabskim, włoskim, rosyjski, greckim, angielskim, francuskim i w języku polski – podkreślił twórca. – Napis wotywny to fragment kolędy „Podnieś rękę Boże Dziecię”, a później umieszczone są słowa wskazujące na wotum. Gwiazda została ofiarowana w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą umiłowaną Ojczyznę z prośbą do Boga, aby zachował pokój na świecie i naszym kraju – dodał.
Gwiazda zostanie umieszczona we franciszkańskiej części Bazyliki Narodzenia Pańskiego nad żłóbkiem. Trafi tam przed uroczystością Objawienia Pańskiego. – W nocy z 5 na 6 stycznia będzie tam sprawowana Msza św. przez wikariusza generalnego Kustodii Ziemi Świętej, Dobromira Jasztala. Wtedy zostanie ona poświęcona – poinformował Drapikowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |