Białe noce w Krakowie
„Białe noce w Krakowie” – spotkania z literaturą, kulturą, historią krajów nordyckich – Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii, zorganizowała Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Skandynawscy pisarze spotkają się w czwartek z dziećmi, młodzieżą i studentami.
Program spotkań z kulturą skandynawską skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, nauczycieli oraz mieszkańców Krakowa. Zaplanowano wykłady prezentujące historię i literaturę Skandynawii oraz prezentację przyrody Laponii, Jutlandii, Islandii i skandynawskich stolic: Oslo – miasta Muncha i Ibsena, Kopenhagi – miasta syrenki oraz Sztokholmu – miejsca narodzin literatury dziecięcej. „To dobra okazja do poznania naszych sąsiadów, bo kultura skandynawska jest słabo znana w Polsce, choć kontakty między naszymi krajami są coraz częstsze. W samej Norwegii jest dzisiaj ponad 150 tys. Polaków, w Szwecji 45 tys., a w Danii 35 tys. Od 15 lat działa w Krakowie Dom Nordycki – centrum skandynawskiej kultury i biznesu, gdzie można zdobyć rzetelne i praktyczne informacje o tych krajach. Pomagamy także Skandynawom przebywającym na terenie Małopolski” – powiedział Konsul Honorowy Danii, Szwecji i Islandii w Krakowie Janusz Kahl.
„Kraków to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej odwiedzanych miast Europy. Jesteśmy bardzo pożądanym partnerem współpracy międzynarodowej. Mamy podpisane umowy o partnerstwie z 30 miastami – Kraków jest otwarty na świat” – powiedziała Beata Sabatowicz z Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Krakowa. Zaproszeni do Krakowa skandynawscy pisarze spotkają się w czwartek w auli Biblioteki Pedagogicznej z dziećmi, młodzieżą i studentami. „Jestem tu, bo moje książki odniosły w Polsce pewien sukces: chce przekazać nasze dosyć specyficzne podejście do literatury dziecięcej – ja sam czuję się kontynuatorem twórczości Astrid Lindgren” – powiedział PAP Martin Widmark, szwedzki pisarz, autor książek dla dzieci. Widmark przyznał, że jego główną inspiracją – instrumentem pomocnym w pisaniu, było „odnalezienie dziecka w sobie samym”. Podkreślił, że literatura skandynawska jest dobrze przyjmowana i rozumiana w Polsce, lepiej jak w innych krajach – na przykład we Francji.
W trakcie „Białych nocy” zaproszeni do Krakowa goście opowiedzą o świecie Trolli obecnym w starych sagach Wikingów, o popularnej autorce literatury dziecięcej – Astrid Lindgren i o Alfredzie Noblu. Odbędą się także pokazy filmów skandynawskich, kursy językowe, konkurs wiedzy o Skandynawii oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i są bezpłatne, a odbywają się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Impreza zakończy się 27 października. Jej patronami są rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Konsulat Republiki Islandii w Warszawie oraz Ambasady Danii, Norwegii i Szwecji, Prezydent Miasta Krakowa i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Fot. wikipedia
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |