fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Białoruś: władze dążą do „zapobiegania naruszeniom prawa przez organizacje religijne”

Władze Białorusi wśród zadań w pracy z organizacjami religijnymi na rok 2024 umieściły współpracę z nimi, wychowanie patriotyczne młodzieży „w warunkach nierozerwalnego powiązania wolności wyboru z odpowiedzialnością moralną w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i strategicznego kraju”. Władze wspomniały też konieczności zapobiegania naruszeniom prawa przez organizacje religijne. Stwierdzenia te znajdujemy w sprawozdaniu z posiedzenia zarządu Urzędu Komisarza ds. Religijnych i Narodowościowych Rady Ministrów Białorusi, które odbyło się 6 marca b.r..

Poinformowano, że na posiedzeniu podsumowano wyniki pracy organów państwowych ds. religii i narodowości w 2023 r., wyniki Programu rozwoju sfery wyznaniowej, a także „sformułowano zadania na 2024 r.”.  W raporcie wśród „ważnych wydarzeń” wymieniono „nabożeństwa w miejscach kultu z modlitwami ku pamięci ofiar ludobójstwa narodu białoruskiego”, wizytę legata papieskiego kardynała Claudio Gugerottiego w Budsławiu, a także przyjęcie poprawek do ustaw o działalności organizacji religijnych.

Ponadto w komunikacie prasowym podano aktualne statystyki. Na dzień 1 stycznia 2024 roku w Białorusi zarejestrowanych jest 25 wyznań i nurtów religijnych. Całkowita liczba organizacji religijnych na dzień 1 stycznia 2024 r. wynosi 3 592, w tym 173 organizacje religijne o ogólnym znaczeniu wyznaniowym (stowarzyszenia religijne, klasztory, misje, bractwa, stowarzyszenia, duchowe instytucje edukacyjne) i 3 419 wspólnot religijnych. Łączna liczba działających budynków sakralnych wynosi 2 871, a 184 są w budowie.

Liczba duchownych wynosi 3 725, w tym 127 duchownych zagranicznych, w większości zaproszonych do zaangażowania się w działalność religijną przez organizacje religijne Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (59) i Kościoła Rzymskokatolickiego w Republice Białorusi (56).

Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Białoruski Kościół Prawosławny, związany z Patriarchatem Moskiewskim zajmuje czołowe miejsce w życiu religijnym kraju, z 1737 parafiami prawosławnymi, 15 diecezjami, 6 szkołami religijnymi, 36 klasztorami, 15 bractwami, 9 stowarzyszeniami i 1 misją. Działa 1 878 kościołów prawosławnych, a 147 kolejnych jest w budowie. Od 2014 r. działa Centrum Duchowe i Administracyjne – Egzarchat Miński, w skład którego wchodzą 23 wydziały i komisje synodalne.

Kościół rzymskokatolicki w Republice Białorusi ma cztery diecezje z 500 parafiami. Istnieje 6 duchowych instytucji edukacyjnych, 11 misji i 9 klasztorów. Wspólnoty mają 523 budynki sakralne, 27 jest w budowie.

Kościół greckokatolicki na Białorusi jest reprezentowany przez 16 parafii i 4 budynki sakralne.

Protestanckie organizacje religijne są reprezentowane przez 1038 wspólnot religijnych, 21 stowarzyszeń, 22 misje i 5 duchowych instytucji edukacyjnych 13 nurtów religijnych.

Na Białorusi zarejestrowane są 34 staroobrzędowe wspólnoty religijne, które dysponują 28 budynkami sakralnymi.

W trzech żydowskich związkach wyznaniowych działa 51 gmin religijnych, które dysponują 10 budynkami sakralnymi.

Istnieją również 24 muzułmańskie wspólnoty religijne. Istnieje 6 meczetów i 2 domy modlitwy, w tym Główny Meczet w Mińsku, który został oficjalnie otwarty 11 listopada 2016 roku.

W 2015 r. w Mińsku zarejestrowano wspólnotę buddyjską „Shen Chen Ling” tradycji Bön.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze