Fot. PAP/Waldemar Deska

„Białystok – Miasto Miłosierdzia – to brzmi dumnie”. Święto Patrona Miasta

„Białystok – Miasto Miłosierdzia – to brzmi dumnie. Błogosławiony Michał Sopoćko przekazał nam tę podstawową prawdę, że Bóg jest miłością miłosierną. Jednak nie zatrzymaliśmy się tylko na poziomie słowa, za tym idą czyny” – mówił do zgromadzonych na Mszy św. w archikatedrze mieszkańców Stolicy Podlasia abp Józef Guzdek.

Wspólna modlitwa w 16. rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki była najważniejszym punktem obchodów Dni Patrona Miasta. Poprzedziła ją gala rozdania nagród im. bł. ks. Michała Sopoćki – „Michały 2024”.

W homilii ks. prał. Roman Balunowski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Białymstoku, przypomniał, że próbą uwrażliwienia ludzkich serc na potrzebę miłosierdzia było przesłanie skierowane do s. Faustyny, by prócz kultu obrazu, nabożeństw i Święta Miłosierdzia, każdy człowiek ufnie powierzał siebie, innych ludzi i całą ludzkość miłosierdziu Bożemu, każdego dnia podejmował trud nawrócenia i przemiany serca, a doświadczając miłosierdzia świadczył je innym ludziom.

Kaznodzieja zaznaczył dalej, że w rozkrzewiania kultu Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał spotykał wiele trudności, wobec których nie zniechęcał się ani tym bardziej nie buntował, ale podporządkował się decyzji Kościoła, głęboko wierząc i ufając, że przyjdzie chwila, w której jego trud i poświęcenie przyniosą owoce.

W modlitwie wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa podlaskiego oraz przedstawiciele władz Miasta Białegostoku, reprezentanci służb mundurowych różnych formacji wraz z pocztami sztandarowymi, dzieci oraz młodzież.

Mszę św. poprzedziła uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody upamiętniające postać Apostoła Bożego Miłosierdzia – „Michały 2024”. W tym roku statuetki zostały przyznane w trzech z sześciu przewidzianych kategorii.

>>> „Kapłan według Serca Jezusowego” – bł. ks. Michał Sopoćko

ks. michał sopoćko
ks. michał sopoćko, fot. youtube.com

W kategorii „Pełniący dzieła miłosierdzia” statuetki otrzymali: nestor opieki paliatywnej w Białymstoku i w Polsce, współzałożyciel białostockiego hospicjum „dom Opatrzności Bożej” – doktor Tadeusz Borowski-Beszta oraz doktor Paweł Grabowski, specjalista medycyny paliatywnej, bioetyk, założyciel i prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce – pierwszego w Polsce wiejskiego hospicjum domowego.

Doktor Borowski-Beszta jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych osób na Podlasiu, zwłaszcza z racji na utworzenie i prowadzenie przez ponad 20 lat hospicjum w Białymstoku. Jako Sybirak, czyni też wiele dla upamiętnienia historii wywózek i życia na „nieludzkiej ziemi” oraz innych dramatycznych wydarzeń z historii Polski, w tym zwłaszcza regionu.

Doktor Paweł Grabowski swoją pracę na rzecz umierających pacjentów określa mianem misji, a nawet – przygody życia. Z urodzenia krakowianin, nazwany na Podlasiu „Judymem z Podlasia”, przenosi na codzienne życie ideę, że „każdy człowiek ma prawo do godnego umierania, do godnego kresu życia. Bez znaczenia kim jest i na co choruje”. W miejscu, gdzie niesie wraz ze współpracownikami fachową opiekę i ulgę w cierpieniu ludziom u kresu życia, obecny jest duch modlitwy i ekumenizmu.

Nagrodę w kategorii „Twórca kultury miłosierdzia” otrzymał Waldemar Smaszcz, wybitny historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista, przyjaciel ks. Jana Twardowskiego i największy znawca jego poezji, ale także twórczości Franciszka Karpińskiego, Cypriana Kamila Norwida, skamandrytów, Wiesława Kazaneckiego i Karola Wojtyły.

„Michała 2024” w kategorii „Świadek Bożego Miłosierdzia w Polsce” otrzymała w tym roku Monika Syczewska, od wielu lat związana ze Stowarzyszeniem Czcicieli Bożego Miłosierdzia przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, promotorka i organizatorka wielu działań religijnych, kulturalnych i wydawniczych. Corocznie moderuje pielgrzymowanie białostockim Szlakiem ks. Sopoćki, przygotowała m.in. informator o Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w językach polskim i angielskim oraz przewodnik po Szlaku. Od 2009 r. czuwa też nad organizacją Koronki do Miłosierdzia Bożego na ulicach i skrzyżowaniach Białegostoku.

Na zakończenie gali abp Guzdek przywołał słowa ks. Michała Sopoćki, które – jak stwierdził, nieprzypadkowo – odkrył w jego Dzienniku tuż po nominacji do Białegostoku: „Trzeba również poznać, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć ich bogactwo, to znaczy odkryć środowiska, w których się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku, przez dawanie się innym”.

Metropolita białostocki pogratulował wszystkim tegorocznym Laureatom i dziękował za ich świadectwo życia miłosierdziem, czynienia miłosierdzia i propagowania postawy miłości miłosiernej. „Dziś, kiedy świat pokazuje to, co złe i nierzadko promuje złych ludzi, my musimy promować to, co jest piękne, szlachetne i dobre. Zwłaszcza ludzi o sercach wrażliwych, którzy z pełnym poświęceniem i oddaniem niosą pomoc najbardziej potrzebującym”  – zaznaczył.

Podobnie jak w poprzednim latach galę wsparło Województwo Podlaskie.

Dni Patronalne Białegostoku odbywają się już po raz ósmy, po tym, jak w 2016 r. bł. ks. Sopoćko został ogłoszony jego Patronem. Są związane z rocznicą jego beatyfikacji, która miała miejsce 28 września 2008 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze