fot. PAP/Michał Zieliński

Białystok: muzułmańskie modlitwy za ojczyznę w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja

W meczecie w Białymstoku odbyły się w piątek muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny w związku z obchodami 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Takie modlitwy od lat są punktem programu wojewódzkich obchodów ważnych państwowych uroczystości w mieście.

Modlitwy odbyły się razem z tradycyjnymi modlitwami piątkowymi; wzięli w nich udział nie tylko wyznający islam obywatele polscy, ale też muzułmanie z innych krajów, którzy mieszkają w Białymstoku. Inicjatorem był Muzułmański Związek Religijny (MZR) w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

Przedwojenna tradycja

Takie uroczystości w intencji ojczyzny, odbywające się w Białymstoku od blisko 30 lat, to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy modlitwy te były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

„My Tatarzy-muzułmanie jesteśmy obywatelami Polski, dlatego jest to też nasze święto i obchodzimy je szczególnie. W zrywach niepodległościowych, powstaniach czy wojnach, polscy Tatarzy zawsze stawali bohatersko w obronie swojej ojczyzny” – powiedziała PAP Lilla Świerblewska, przewodnicząca muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku.

Dodała, że muzułmanie z innych krajów uczestniczący w tych piątkowych modlitwach mogli dowiedzieć się o ważnej dla Polaków rocznicy. Przewodniczący modlitwie imam tej gminy Mirzogolib Radzhabaliev mówił, że modlono się w intencji „by ludzie, niezależnie od wyznania, koloru skóry czy narodowości, żyli ze sobą w zgodzie”.

„Niechaj dzieło zapoczątkowane 3 maja, 234 lata temu, konstytucja gwarantująca równość religijną mieszkańcom RP, będzie kontynuowane po wsze czasy” – apelował.

MZR przypomina, że Konstytucja 3 maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania, choć jeszcze bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.).

Islam w Polsce

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do Związku należy ok. 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) 2,2 tys. osób. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju władze MZR oceniają na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i w Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

fot. PAP/Michał Zieliński

Ekumeniczny charakter obchodów ważnych państwowych uroczystości to tradycja w Podlaskiem – regionie, gdzie są największe w kraju skupiska m.in. prawosławnych i wyznawców islamu. Ma podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa, w którym żyją wyznawcy różnych religii i liczne mniejszości narodowe.

Dlatego w programie oficjalnych wojewódzkich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Białymstoku są modlitwy katolików, prawosławnych, ewangelików i wyznawców islamu. Podobnie jest w Narodowe Święto Niepodległości czy Święto Wojska Polskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze