Białystok: Nieszpory ekumeniczne pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka
Abp Józef Guzdek przewodniczył uroczystym nieszporom w intencji jedności chrześcijan, odprawionym w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku w ramach tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego. Tradycyjnie, słowo do wiernych zgromadzonych na nabożeństwie, skierował abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Na znak współpracy i jedności chrześcijańskiej przekazał on metropolicie białostockiemu medalion odnaleziony w Tyberiadzie.
Arcybiskup Jakub, w słowie do uczestników nabożeństwa, wskazał na znaczenie prologu Ewangelii wg św. Jana, podkreślając, że tekst ten, choć nie jest bezpośrednio związany z Tygodniem Ekumenicznym, stanowi fundament dążenia do jedności, ukazując Jezusa jako Słowo (Logos) i Syna Bożego.
Zaznaczył, że rozwinięciem Janowego prologu jest niewątpliwie nicejskie Credo. „Tak się składa, że w tym roku mija równo 1700 lat od Soboru w Nicei. Napisane wówczas przez 318 ojców soborowych wyznanie stanowi pierwszą część symbolu wiary recytowanego podczas liturgii eucharystycznej w naszych świątyniach – zarówno rzymskokatolickich, jak i prawosławnych” – przypomniał, i pytał: „Jeśli jesteśmy dziećmi jedynego Boga, a takowymi chcemy być, to czymże, jak nie szacunkiem względem siebie i wzajemną miłością, udowodnimy Mu, że jesteśmy dla siebie braćmi? Jeśli nie jestem bratem innych dzieci Bożych, to jakie mam prawo pretendować i nazywać siebie Jego dzieckiem?”.
>>> Abp Józef Guzdek: Podstawą ekumenizmu jest zawsze modlitwa
Przywołując kolejne fragmenty prologu Ewangelii Janowej i Symbolu wiary stwierdził, że są one podstawą podejmowanych w dążeniu do jedności wysiłków. „Jezus Chrystus jest naszą wspólną nadzieją. To do Niego wszyscy kierujemy nasze prośby, w Nim pokładamy nasze nadzieje, z Nim dzielimy nasze radości i smutki. Wszyscy chcemy Go mieć swoim nauczycielem, Zbawicielem i Ojcem” – mówił.
Władyka podkreślił znaczenie wzajemnej miłości i szacunku między chrześcijanami, nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym. „Wszystkie nasze relacje z innymi ludźmi muszą być budowane tak, by świadczyły, że jesteśmy sobie nawzajem braćmi. Tylko tak postępując możemy pretendować na miano uczniów Chrystusa i dzieci Bożych” – zaznaczył.
W geście wdzięczności za przekazaną w 2021 r. przez śp. abp. Edwarda Ozorowskiego „mannę św. Mikołaja” z jego relikwii we włoski Bari, abp Jakub wręczył metropolicie białostockiemu medalion, przedstawiając jego niezwykła historię. W 2013 roku prawosławna kobieta z Tyberiady, będąca repatriantką z Rosji, kupiła od rybaka rybę z jeziora Galilejskiego, w której znalazła medalion. Na jednej stronie był wizerunek Matki Bożej, a na drugiej papieża Jana Pawła II. Medalion, który musiał zostać przypadkowo upuszczony przez pielgrzyma, trafił do rybaka, a potem do kobiety. Po pewnym czasie przekazano go siostrze zakonnej z polskimi korzeniami w monasterze w En Kerem, a później trafił do prawosławnego arcybiskupa z Polski. Dziś zaś został przekazany został abp. Guzdkowi jako znak współpracy i jedności chrześcijańskiej.
>>> Abp Guzdek do rolników: budujmy miedzy sobą jedność i wzajemne zaufanie
Arcybiskup Guzdek wyraził wdzięczność za ten znak wzajemnej życzliwości i miłości, który łączy wiernych różnych wyznań i za wspólne prowadzenie ich ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem. Podkreślił, iż „w świecie, który ogranicza ludzkie życie do horyzontu doczesności, my, jako uczniowie Chrystusa, ten horyzont przesuwamy i mówimy o wieczności”.
Nawiązując do przekazanego mu medalionu stwierdził: „Maryja, Matka Jezusa jest naszą wspólną Matką, jest symbolem jedności, a wizerunek Jana Pawła II, który jest mi szczególnie bliski, będzie przypominał o potrzebie wrażliwości, modlitwy i otwartości wobec każdego człowieka”.
Wskazał także na potrzebę odpowiedzialności za podejmowane codziennie decyzje – w życiu rodzinnym, zakonnym i kapłańskim. Dziękując zaś wszystkim modlącym się tych dniach w Białymstoku o jedność chrześcijan dodał: „Uświadamiamy sobie w tych dniach wspólnie przeżywanych, że codziennie należy starać się budować więź z drugim człowiekiem, obdarzać go szacunkiem, miłością. To jest właśnie niezwykły owoc tych modlitw i tych dni – wspólnota modlitwy uczniów Chrystusa”.
W nieszporach o jedność chrześcijan uczestniczyli duchownymi i wierni Kościoła katolickiego, przybyli wraz z abp. Jakubem duchowni i wierni prawosławni, przedstawiciele wspólnot protestanckich, profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz wierni parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Na modlitwę przybyły licznie siostry Misjonarki Świętej Rodziny, których Założycielka – bł. Bolesława Lament – została nazwana prekursorką ekumenizmu.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Czy wierzysz w to? (J 11, 26) jest obchodzony w dniach od 18 do 25 stycznia 2024 r. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |