PAP/Karol Zienkiewicz

Białystok: powstał animowany film o prawosławiu, w związku ze stuleciem autokefalii polskiej Cerkwi

W Białymstoku zaprezentowany został w poniedziałek premierowo blisko 20-minutowy animowany film, prezentujący historię prawosławia na ziemiach polskich. Projekt zrealizowany przez stowarzyszenie Orthnet związany jest ze stuleciem autokefalii polskiej Cerkwi.

Film nosi tytuł „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”; ma w przystępnej formie popularyzować historię i teraźniejszość prawosławia w Polsce.

„Przez stulecia prawosławni mieszkańcy RP w twórczy i nieraz heroiczny sposób świadczyli o Ewangelii Chrystusa i wnieśli tym samym wielki wkład do kultury polskiej i europejskiej. Dzisiaj, patrząc na życie naszej Cerkwi, obserwujemy owoce starań wielu pokoleń” – podkreślają autorzy projektu, w ramach którego powstała też wystawa fotograficzna. Można oglądać ją na ogrodzeniu katedry prawosławnej pw. św. Mikołaja w Białymstoku.

Premierowy pokaz filmu miał miejsce w poniedziałek wieczorem, w auli wydziału nauk o edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Projekt pomógł sfinansować samorząd województwa podlaskiego.

„Na początku myśleliśmy, żeby uzupełnić, poprawić film powstały w 2017 roku, ale po przemyśleniu uznaliśmy, że nawet łatwiej będzie, z nowym podejściem, zrobić to od początku” – powiedział PAP Jakub Oniszczuk ze stowarzyszenia Orthnet, które jest m.in. administratorem serwisu o prawosławiu cerkiew.pl.

Tak przez kilka miesięcy powstawał scenariusz; konsultowany był m.in. z prof. Aleksandrem Naumowem, znawcą historii prawosławia oraz zwierzchnikiem Cerkwi w Polsce metropolitą Sawą. „Powstał tekst finalny, na którym bazuje animacja. Jest to przekrojowe pokazanie tysiąca lat historii Cerkwi w Polsce” – dodał Oniszczuk.

>>> Kijów: metropolita Epifaniusz wzywa Cerkiew moskiewską na Ukrainie do dialogu

Zaznaczył, że od początku ważnym założeniem było to, by produkcja była przystępna dla zwykłego widza i by – jak to ujął – „byle laik był w stanie coś wynieść po obejrzeniu tego materiału”. „Chcieliśmy również – i zawarliśmy to też w tytule całego projektu – by wybrzmiało to, że choć świętujemy stulecie autokefalii, to prawosławie na ziemiach polskich funkcjonuje w zasadzie od początku polskiej państwowości” – dodał Oniszczuk.

Polska Cerkiew uzyskała autokefalię, czyli niezależność (samodzielność), udzieloną jej przez patriarchat w Konstantynopolu 13 listopada 1924 roku. Patriarchat moskiewski nie uznał tej autokefalii twierdząc, że stało się to z naruszeniem zasad kanonicznych; zrobił to dopiero po II wojnie światowej.

>>> Białystok: cerkiewne obchody 32. rocznicy przeniesienia z Grodna relikwii św. Gabriela [+GALERIA]

Hierarchowie przypominają, że prawosławie na ziemiach polskich ma wielowiekową tradycję, a odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się okazją do rozpoczęcia starań o uzyskanie niezależności cerkiewnej, czyli autokefalii. Rezultatem tego było nadanie polskiej Cerkwi przez patriarchat konstantynopolitański autokefalii i uroczyste ogłoszenie tego w katedrze metropolitalnej w Warszawie 17 września 1925 roku.

Obecnie sytuację prawną polskiej Cerkwi reguluje ustawa z lipca 1991 roku o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w której jest m.in. zapis o tym, że PAKP jest niezależny od jakiejkolwiek pozakrajowej władzy duchownej i świeckiej, rządzi się w swych sprawach wewnętrznych własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze