ks. michał sopoćko

ks. michał sopoćko, fot. youtube.com

Białystok: władze upamiętniły 50. rocznicę śmierci bł. księdza Michała Sopoćki

Wojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku upamiętnili w piątek 50. rocznicę śmierci błogosławionego ks. Michała Sopoćki – patrona stolicy regionu. W sobotę i niedzielę odbędą się obchody rocznicowe organizowane przez Kościół i IPN.

Ks. Michał Sopoćko był orędownikiem i głosicielem kultu Miłosierdzia Bożego, w latach 1933-1936 w Wilnie – spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Bożego Miłosierdzia i są nazywani jego orędownikami.

Dzięki siostrze Faustynie Kowalskiej ks. Sopoćko stał się głosicielem prawdy o miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta miłosierdzia, w 1934 roku przyczynił się do powstania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego według wskazań Faustyny z jej objawień.

>>> „Białystok – Miasto Miłosierdzia – to brzmi dumnie”. Święto patrona miasta

Dzięki niemu, w czasie wojny powstało nowe zgromadzenie zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego, nazywanych faustynkami.

Od 1947 roku do śmierci w 1975 roku, ks. Sopoćko mieszkał, pełnił posługę kapłańską i pracował w Białymstoku. Uroczystość jego beatyfikacji miała miejsce 28 września 2008 roku. Od lutego 2016 roku jest patronem Białegostoku. Decyzję w tej sprawie podjęli wówczas białostoccy radni, zgodę wyraziła Stolica Apostolska.

W związku z przypadającą 15 lutego 50. rocznicą śmierci duchownego, przedstawiciele władz złożyli kwiaty przy grobie ks. Sopoćki, znajdującym się w białostockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że kult miłosierdzia Bożego – rozpowszechniony już praktycznie na całym świecie – również stanowi element promocyjny miasta. „Ten patron jest dla naszego miasta naturalny (…). Chcemy dzisiaj złożyć tu kwiaty, żeby pokazać, że również dla władz świeckich to święto jest ważne” – powiedział dziennikarzom.

>>> „Kapłan według Serca Jezusowego” – bł. ks. Michał Sopoćko

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym mówił, że rocznica jest dla niego osobiście ważna. Przypominał uroczystości beatyfikacyjne, mówił że brał w nich udział – stojąc ze sztandarem uczelni – jeszcze jako student prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wspominał o Dniach Patronalnych poświęconych patronowi miasta.

W sobotę i niedzielę rocznicowe uroczystości, głównie o charakterze religijnym, organizuje Archidiecezja Białostocka. Zaplanowano też m.in. promocję książki autorstwa biskupa pomocniczego archidiecezji Henryka Ciereszki pt. „Błogosławiony Michał Sopoćko – apostoł Miłosierdzia Bożego”. W ramach obchodów organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, grób księdza Sopoćki zostanie oznaczony jako grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski.(

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze