Biblia Gutenberga/fot. PAP/Piotr Nowak

Biblię można czytać już w 769 językach

W ubiegłym roku po raz pierwszy przetłumaczono całą Biblię na co najmniej 16 języków. Częściowe przekłady ukazały się w 105 nowych językach. Jak poinformowała we wtorek Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych, pełny tekst Starego i Nowego Testamentu jest obecnie dostępny w 769 językach. Nowe przekłady w 2024 r. obejmują tłumaczenia na języki używane w Indiach, Tanzanii i Burkina Faso.

Oznacza to, że po raz pierwszy ponad sześć miliardów ludzi będzie miało dostęp do pełnego tekstu Biblii w swoim ojczystym języku, wyjaśniła Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych. Nadal nie ma tłumaczeń Biblii na około 3500 innych języków i dialektów.

>>> „Biblia Aramejska” – pomost pomiędzy Torą i Ewangelią

W sumie roczne statystyki odnotowują projekty tłumaczeniowe w 105 językach. Większość z nich to tylko fragmenty Biblii. Celem jest opublikowanie tłumaczeń na kolejne 1 200 języków i dialektów do 2038 roku.

Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych liczy około 160 członków. Jej zadaniem są tłumaczenia, wydawanie, rozpowszechnianie i promowanie Pisma Świętego. Siedziba Towarzystwa Biblijnego w Polsce mieści się w Warszawie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze