Biblista: źle rozumiemy nierozerwalność małżeństwa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Źle rozumiemy nierozerwalność małżeństwa, jeśli myślimy, że nic i nikt nie jest w stanie go rozwiązać, tylko Kościół w określonych przypadkach – pisze na swoim facebookowym koncie znany biblista ks. dr Wojciech Węgrzyniak.

Kościół w katechizmie uczy, że sakrament małżeństwa jest nierozerwalny. „Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest »najcenniejszym darem małżeństwa«”. Znany biblista ks. dr Wojciech Węgrzyniak uważa jednak, że powinniśmy bliżej przyjrzeć się pojęciu „nierozerwalności” dla jego lepszego zrozumienia.

Post ks. dr. Węgrzyniaka spotkał się z szerokim odzewem. Komentujący pytali, co wynika z tak rozumianej „nierozerwalności” małżeństwa i wyrażali wątpliwość, czy opinia przedstawiona przez duchownego nie jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Biblista rozwiał wątpliwości w komentarzu, który zamieścił później pod postem.


Ks. dr Wojciech Węgrzyniak jest biblistą i rekolekcjonistą. Od 2001 do 2006 r. studiował biblistykę w Rzymie, następnie do 2009 roku w Jerozolimie, gdzie obronił pracę doktorską z nauk biblijnych i archeologii, od roku 2011 jest adiunktem w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Od 2012 r. jest również cenzorem kościelnym archidiecezji krakowskiej.

Zobacz także
Wasze komentarze