fot. Caritas Polska

Bielsko-Biała: Caritas bielsko-żywiecka kolejny raz pobiła rekord zbiórki żywności

„Zebraliśmy w naszej diecezji 21 ton produktów żywnościowych. Po raz kolejny jesteśmy na pierwszym miejscu w całej Polsce! Po raz trzeci jesteśmy liderami” – poinformował wicedyrektor bielsko-żywieckiej Caritas Caritas Grzegorz Giercuszkiewicz podczas gali na zakończenie jubileuszowej 25. zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”. Uroczyste podsumowanie w Bielskiej Scenie Reja zwieńczył koncert Marcina Stycznia z zespołem. Artysta otrzymał specjalny dyplom ambasadora filii bielskiego koła Towarzystwa św. Brata Alberta.

W 25. edycji akcji „Tak. Pomagam!” Caritas bielsko-żywiecka zdołała zebrać imponującą ilość żywności – ponad 21 ton, najwięcej w Polsce. Diecezja zaangażowała także ponad 1400 osób, drugą co do wielkości liczbę wolontariuszy w całym kraju.

>>> Kielce: wolontariusze Caritas kieleckiej zebrali prawie 13 ton żywności dla potrzebujących

Jak poinformowała Caritas Polska, wyniki ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!” zostaną oficjalnie ogłoszone we wtorek, ale organizatorzy już teraz podkreślają niesamowitą skalę tej pomocy. „To właśnie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i wsparciu partnerów możemy docierać do tych, którzy naprawdę tego potrzebują” – podkreślono w mediach społecznościowych.

Podczas bielskiej gali za to bezinteresowne wsparcie dziękował wolontariuszom, przedstawicielom Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kurpios.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Radości z osiągniętych wyników zbiórki nie ukrywał Grzegorz Giercuszkiewicz. „Podziękowania należą się wszystkim darczyńcom, wolontariuszom oraz tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Jesteśmy liderami w czynieniu dobra w całym kraju” – wyjaśnił i dodał, że zbiórka odbyła się w prawie 150 sklepach wielkopowierzchniowych.

„Gdyby nie nasi wolontariusze, gdyby nie ludzie poświęcający swój wolny czas, nie mielibyśmy obsady w tylu sklepach. Zobaczcie, ilu wolontariuszy brało udział –1413 osób. Byli to wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, a także Parafialnych Zespołów Caritas, a nawet osoby niezwiązane bezpośrednio z żadną z tych grup” – dodał.

Anna Janczyk-Zabrocka z Fundacji Caritas diecezji bielsko-żywieckiej wyjaśniała zasady działania programu „Wolontariusz to brzmi dumnie”, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. „Dzięki niemu możemy działać między wielkimi akcjami oraz rozwijać wolontariat w naszej diecezji – zarówno w Szkolnych Kołach Caritas, jak i w Parafialnych Zespołach Caritas oraz w Centrum Wolontariatu” – dodała.

W ramach projektu, od sierpnia ubiegłego roku, przeprowadzono w diecezji 10 szkoleń dla Szkolnych Kół Caritas. „Poruszaliśmy tam m.in. takie tematy, jak: po co w ogóle być wolontariuszem i czy to się opłaca? Jak widać, zadziałało, ponieważ liczba wolontariuszy podczas zbiórki była imponująca” – zauważyła.

„Jak dobrze być w Bielsku-Białej, jak dobrze grać dla wolontariuszy najlepszego oddziału Caritas w Polsce” – powitał bielską publiczność Marcin Styczeń.

„Zabierzemy Was, kochani, w podróż, która wiedzie w głąb. Ta droga nie prowadzi w górę, lecz w głąb. Wy to zresztą wiecie najlepiej” – zapowiedział swój prawie dwugodzinny koncert. Towarzyszyli mu Tomasz Fajfer na gitarze, Michał Przybył na gitarze basowej, a na perkusji Adam Szuraj.

Na koniec artysta otrzymał z rąk prezesa bielskiego koła Towarzystwa św. Brata Alberta, Michała Guzdka, dyplom ambasadora tej organizacji dobroczynnej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze