ks. Antoni Młoczek, fot. Szklanka Dobrej Rozmowy/yt

Bielsko-Biała: Ekumeniczna Droga Krzyżowa w bielskiej katedrze

Ekumeniczna Droga Krzyżowa z udziałem przedstawicieli czterech wyznań chrześcijańskich: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, greckokatolickiego i prawosławnego odbyła się w piątek w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Nabożeństwo zorganizował Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej. Była to już piąta taka modlitwa, która – jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia – „jest owocem pragnienia jedności oraz wspólnego zasłuchania się w Słowo Boże”.

Tegoroczna modlitwa przebiegała pod hasłem: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Wierzysz w to?” Rozważania poszczególnych stacji przygotowali duchowni i świeccy z różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. W procesji pasyjnej wzięła udział młodzież z bielskich liceów.

„Niech ta Droga Krzyżowa będzie dla nas wszystkich znakiem, że można i trzeba iść razem – nie przeciw sobie, ale ku Temu, który jeden jest Zmartwychwstaniem i Życiem” – powiedziała na początku modlitwy Natalia Rogozińska z Klubu Inteligencji Katolickiej. Przypomniała o duchowych źródłach nabożeństwa, które opiera się wyłącznie na tekstach biblijnych.

>>> Poznań: Męska Droga Krzyżowa [GALERIA]

Tegoroczna modlitwa koncentrowała się wokół słów Jezusa wypowiedzianych do Marty: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. (…) Wierzysz w to?” (J 11, 25–26). Pytanie to – jak podkreśliła prowadząca – rozbrzmiewa nie tylko w Wielkim Poście, ale i „w sercach wszystkich, którzy szukają nadziei, sensu i prawdy w świecie pełnym niepokoju”.

Słowa powitania wypowiedział prezes bielskiego KIK-u Tomasz Łuczaj. Nabożeństwo rozpoczął proboszcz katedralnej parafii ks. Antoni Młoczek. Rozważania poszczególnych stacji przygotowali przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich. W nabożeństwie udział wzięli młodzi z bielskich liceów: im. Asnyka, Kopernika i Reja. Modlitwie towarzyszył krzyż z parafii greckokatolickiej oraz kamień z Doliny Jozafata w Jerozolimie.

Kolejne stacje Męki Pańskiej rozważali duchowni i świeccy z różnych Kościołów chrześcijańskich.

Duszpasterz młodzieży akademickiej w Bielsku-Białej ks. Paweł Stawarczyk zainicjował wspólne odmówienie Modlitwy Pańskiej i udzielił błogosławieństwa.

>>> Lublin: nowa kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Kamil Kralczyński, dyrektor Katolickiego Domu Opieki „Józefów” w Bielsku-Białej, podkreślił na koniec, jak wielkie znaczenie dla chrześcijan ma rozważanie męki i śmierci Jezusa Chrystusa. „Nadrzędną wartością naszego życia winna być miłość do Boga i do bliźnich. Moc dla nas, chrześcijan, ma rozważanie męki i śmierci Chrystusa – śmierci, która zwieńczona została zmartwychwstaniem, zwycięstwem, które nie zna granic. Zwycięstwem Bożej miłości – miłości, która pokonała śmierć, obdarzając nas światłem zmartwychwstania” – zaznaczył.

Podczas Drogi Krzyżowej utwory muzyczne wykonywał wokalno-instrumentalny zespół wspólnoty modlitewnej „Taizé Bielsko-Biała” oraz chór „Hejnał” z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze