fot. Andrzej Grygiel/PAP

Bielsko-Biała: obchody pamiątki reformacji w luterańskiej diecezji cieszyńskiej

Z okazji przypadającego 31 października Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim odbywają się wieczorne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran.

W tym roku przypada 503. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra. Zazwyczaj większość z około 40 tys. ewangelików diecezji cieszyńskiej zbierała się na modlitwach w kościołach, jednak dziś, z powodu pandemii, wielu pozostanie w domach i uczestniczyć będzie w modlitwie dzięki transmisji internetowej. W ten sposób celebrować będą jedyne oryginalne święto ewangelickie, nawiązujące do wywieszenia przez Lutra 95 tez na bramie kościoła w Wittenberdze w 1517 r.

>>> Katolicy i luteranie: to, co nas łączy, jest większe niż to, co nas dzieli

Wystąpienie to zapoczątkowało reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Wieczerzy Pańskiej, Mszy św., urzędu kapłaństwa, papiestwa i pozycji Maryi.

Luteranie nie traktują pamiątki reformacji jako święta ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Obchodzą je, by przypomnieć o dziedzictwie tego wydarzenia oraz podkreślić rolę Biblii w życiu chrześcijan.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze