Biskup Innsbrucku po wizycie solidarności w Ukrainie apeluje o dalszą pomoc ofiarom wojny
Biskup Innsbrucku Hermann Glettler zakończył 4 lipca swoją kilkudniową wizytę solidarności w zachodniej Ukrainie. Podsumowując ten czas, w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress zaapelował do swoich rodaków, aby jeszcze bardziej wzmocnili różnorodne wsparcie Austrii dla dotkniętej wojną ludności ukraińskiej.
Podkreślił, że Kościół we Lwowie i wokół Lwowa z imponującą kreatywnością realizuje liczne projekty socjalno-charytatywne, „które pozwalają najlepiej wykorzystać trudną sytuację i dodać ludziom odwagi”. Wyraźnym celem jego podróży była wola „dzielenia smutku i nadziei z jak największą liczbą ludzi, zwykłych wierzących i osób odpowiedzialnych za Kościół”.
Ukraina dokłada wszelkich starań, aby bronić wartości wolnego i demokratycznego społeczeństwa – stwierdził bp Glettler. Ze swojej wizyty przywiózł prośbę, aby nie ustawać w różnych formach współdziałania – czy to za pośrednictwem Caritas w diecezjach, poprzez Ordynariat dla katolików obrządków wschodnich w Wiedniu, czy też poprzez niezależne inicjatywy w austriackich krajach związkowych. W czasie obecnego kryzysu ludzie muszą mieć pewność, że nie zostaną zapomniani. W kilkudniowej podróży solidarnościowej, biskupowi Innsbrucku towarzyszył wikariusz generalny Ordynariatu dla katolików obrządków wschodnich, pochodzący z Ukrainy ksiądz Jurij Kolasa.
>>> Ambasador USA kończy misję w Watykanie: udało się uwolnić ponad sto ukraińskich dzieci
Bp Glettler rozmawiał m.in. z rzymskokatolickim arcybiskupem lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim. Podkreślił, jak ważne jest wzmocnienie już realizowanych projektów pomocowych. Należą do nich możliwości rehabilitacji, liczne oferty opieki medycznej i psychologicznej dla osób rannych i po traumie, a także zajęcia dla dzieci i rodzin.
Jednocześnie biskup Innsbrucku zapewnił, że biskupi austriaccy chcą w dalszym ciągu wspierać inicjatywy charytatywne we współpracy z Caritas, organizacją pomocową Kościół w Potrzebie, wspólnotami wincentyńskimi i kilkoma zakonami. Dowodem tego jest m.in. specjalne zaproszenie pracowników Caritasu z południowo-wschodnich obwodów Ukrainy. Na zaproszenie Konferencji Biskupów Austrii około 40 z nich przyjedzie jesienią do Wiednia na rehabilitację i wypoczynek.
>>> Pomoc Kościołowi w Potrzebie nadal wspiera Ukrainę
Krytyczna sytuacja we wschodniej Ukrainie
Jak krytyczna jest sytuacja zwłaszcza ludności wschodniej Ukrainy, potwierdziła także rozmowa z biskupem pomocniczym Janem Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej – powiedzieli bp Glettler i ks. Kolasa. Prawie całkowicie jest zniszczona infrastruktura, co przyniesie nieprzewidywalną katastrofę w chłodniejszej porze roku. Bp Sobiło jest także zaniepokojony sytuacją wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu.
Wierni wszystkich wyznań znajdują ucieczkę w liturgii i we wspólnej modlitwie – powiedział biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski. W rozmowie z gośćmi z Austrii wyraził też wdzięczność za niedawne uwolnienie z rosyjskiej niewoli ukraińskich redemptorystów greckokatolickich ks. Iwana Lewickiego i ks. Bohdana Helety. Obydwaj dali przykład odwagi i siły wiary, co jest niezwykle ważne dla ludzi w nędzy codziennej wojny – powiedział bp Sobiło.
Kościoły w służbie uciskanym
Podsumowując swoją wizytę solidarności bp Glettler i ks. Kolasa powiedzieli Kathpress, że byli pod wrażeniem zaangażowania społecznego i spójności Ukraińców w czasie wojny. W programie tych kilku dni znalazły się m.in. spotkania w instytucjach społecznych Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego oraz wizyty u rodzin ukraińskich wysiedlonych w wyniku wojny, które znalazły schronienie na zachodniej Ukrainie. W mieście Nowojaworowsk biskup Innsbrucka poświęcił w weekend nową dzwonnicę lokalnego kościoła parafialnego, w której umieścił trzy nowe dzwony wykonane w odlewni dzwonów Grassmayr w Innsbrucku. Największe wrażenie na bp. Glettlerze zrobił fakt, że na parterze dzwonnicy utworzono pokoje poradnictwa i konsultingu.
O żywotności Kościoła lokalnego nawet w czasie wojny świadczyła także wizyta w seminarium duchownym, w którym studiuje ponad 150 seminarzystów oraz na Uniwersytecie Kościoła greckokatolickiego we Lwowie. Jest to pierwszy katolicki uniwersytet Kościoła wschodniego na terenie byłego Związku Radzieckiego. Na terenie kampusu uniwersyteckiego odbywają się liczne wydarzenia o aktualnej tematyce; Uniwersytet z kilkoma wydziałami ma dla Lwowa istotne znaczenie – podkreślili bp Glettler i ks. Kolasa.
Ostatnimi punktami programu wizyty solidarnościowej bp. Glettlera były odwiedziny w parafialnym ośrodku społecznym zajmującym się opieką nad młodzieżą z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz wizyta w Domu Miłosierdzia we Lwowie. Instytucja podległa greckokatolickiemu biskupowi pomocniczemu Wołodymyrowi Hruzie głęboko go poruszyła – powiedział bp Glettler, który w episkopacie Austrii odpowiada za duszpasterstwo rodzin. Dom nie tylko koordynuje opiekę nad sierotami na terenie całego obwodu lwowskiego, ale także zapewnia przestrzeń dla licznych spotkań i wydarzeń z dziećmi i rodzinami wysiedlonymi z terenów objętych działaniami wojennymi. Ponadto prowadzi własne przedszkole ze specjalnym wsparciem psychologicznym oraz własną poradnię i terapię dla rodziców. W tym domu swoją siedzibę ma nawet KOPA, drużyna piłkarska sierot, która już odnosi międzynarodowe sukcesy.
Bp Glettler i ks. Kolasa podkreślili raz jeszcze, że są pod wrażeniem solidarności Ukraińców i ich zaangażowania społecznego w czasie wojny. „Ludzie nie poddają się, ale biorą odpowiedzialność za siebie nawzajem” – zaznaczył bp Gletter. Charakterystyczną cechą w zachodnim obwodzie lwowskim są solidarność i silne społeczeństwo obywatelskie. Przyznają, że spotkali wielu ludzi, którzy mimo wszystko odważnie patrzą w przyszłość i stawiają czoła wojnie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |