bp Marek Marczak, fot. PAP/Roman Zawistowski

Biskup Marek Marczak nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski

Bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej został wybrany podczas 398. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie nowym Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Marek Marczak urodził się 17 lutego 1969 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście. Bezpośrednio po maturze, w 1987 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Po jego ukończeniu przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Restarzewie Poduchownym.

W 1996 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które ukończył w 2004 r., uzyskując tytuł doktora teologii.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od 2004 r. prowadził zajęcia dydaktyczne z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Instytucie Teologicznym w Łodzi. W 2005 r. został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Łodzi.

Ks. Marczak uczestniczył w spotkaniach kręgów Kościoła Domowego. Od grudnia 2012 r. był także duszpasterzem pracowników nauki. 15 sierpnia 2013 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a 28 lutego 2015 roku biskupem tytularnym Leontium i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Sakrę przyjął z rąk abp. Marka Jędraszewskiego 11 kwietnia 2015 roku. Od 30 stycznia do 4 listopada 2017 roku sprawował urząd Administratora Archidiecezji Łódzkiej.

Sposób wyboru sekretarza i jego zadania

Sekretarz generalny jest wybierany spośród członków KEP przez zebranie plenarne na pięć lat. Funkcję tę może pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje. Do głównych zadań sekretarza generalnego należy kierowanie sekretariatem, organem wspierającym Konferencję Episkopatu Polski i jej przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań.

Według statutu KEP sekretariat sporządza protokoły zebrań Rady Stałej, zebrań plenarnych i Rady biskupów diecezjalnych; przekazuje program i materiały na zebrania plenarne i Rady biskupów diecezjalnych członkom Konferencji, sporządza też inne dokumenty na zlecenie przewodniczącego.

Informuje też inne Konferencje Episkopatów o działalności i dokumentach, zgodnie z poleceniami zebrania plenarnego, Rady biskupów diecezjalnych lub Rady Stałej; prowadzi korespondencję Konferencji, a także czuwa nad archiwum Konferencji, wszystkich jej organów oraz agend.

Sekretarz generalny może być też delegowany przez przewodniczącego Konferencji do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej.

Z urzędu wchodzi w skład Rady Stałej KEP, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, i jest przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. Jest też obok przewodniczącego i zastępcy członkiem Prezydium KEP.

Przed bp. Arturem Mizińskim funkcję sekretarza generalnego KEP pełnili: abp Wojciech Polak (2011–2014), abp Stanisław Budzik (2007-2011), bp Piotr Libera (1998–2007), bp Tadeusz Pieronek (1993–1998), abp Bronisław Dąbrowski (1969–1993).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze