Bp Dominik Schwaderlapp, fot. YouTube

Biskup pomocniczy Kolonii zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej

Biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej, Dominik Schwaderlapp, częściowo zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej – procesie dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech.
 
W wywiadzie dla wydawanego w Würzburgu katolickiego tygodnika „Die Tagespost” ogłosił on, że wycofuje się z prac synodalnego forum dyskusyjnego „Życie w udanych związkach”, zajmującego się moralnością seksualną.
Linia, którą podąża większość ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła. Ta droga nie jest jego. (bp Schwaderlapp)
Biskup zaznaczył jednak, że jest gotów nadal wnieść swój wkład w prace Drogi Synodalnej.

Sprzeciw w kluczowych kwestiach

Według organizatorów Drogi Synodalnej biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej jest dotychczas jedynym, który wycofał się z jednego z czterech dyskusyjnych forów synodalnych. W wywiadzie bp Schwaderlapp stwierdził, że dotychczasowe dyskusje na forum, prezentujące różne poglądy, „w żadnym wypadku nie odbywały się w agresywnej, ale konstruktywnej atmosferze”. „Niemniej jednak ujawniła się masowa różnica zdań w kluczowych kwestiach” – zaznaczył.

Berlin, fot. EPA/CLEMENS BILAN

W przeciwieństwie do obecnego nauczania Kościoła, większość uczestników forum podtrzymuje tezę, że z seksualnością łączy się nie tylko płodność i miłość, ale także inne wartości, takie jak pożądanie i tożsamość. W związku z tym nie ma hierarchii w ramach tych wartości, które ponadto muszą być realizowane równocześnie” – wyjaśnił bp Schwaderlapp. Celem dyskusji jest też ponowna ocena środków antykoncepcyjnych, aktów homoseksualnych, masturbacji, sztucznego zapłodnienia oraz sytuacji osób rozwiedzionych, które zawarły ponownie cywilny związek małżeński. Forum zamierza kontynuować dyskusję w oparciu o wspomnianą wyżej tezę podstawową.

Przeczytaj też >>> Niemcy: „Droga Synodalna” powinna zmierzać w kierunku wiążących decyzji

Ruchome piaski

Biskup zaznaczył, że nie jest zainteresowany tylko „formalnym utrzymywaniem swojego stanowiska”. Jest przekonany, że nauczanie Kościoła „prowadzi do wolności, miłości i szczęścia”. Jego zdaniem stanowisko większości uczestników forum jest, niestety, budowane na „ruchomych piaskach”.

fot. unsplash

Jednym z celów rozpoczętej w grudniu 2019 r., przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) Drogi Synodalnej jest odzyskanie zaufania po skandalach nadużyć seksualnych przez ludzi Kościoła. W ciągu dwuletniego procesu zgromadzenie Drogi Synodalnej zbierze się czterokrotnie. Tematyka jest dyskutowana w czterech około 30-osobowych gremiach doradczych – forach Drogi Synodalnej i dotyczy moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła.

W zaplanowanej na dwa lata debacie nad reformami uczestniczy 230 osób – biskupów i świeckich. Członkowie zgromadzenia pochodzą ze wszystkich dziedzin życia Kościoła: są wśród nich biskupi i księża, asystentki i asystenci pastoralni, diakoni, przedstawiciele młodzieży, zakonnice i zakonnicy oraz pracownicy parafii i inni. Wśród gości obrad będą nuncjusz apostolski w Niemczech, a także liczni obserwatorzy z Niemiec i krajów sąsiednich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze