Fot. redakcja

Biskup przebrany za bezdomnego. Niecodzienny test, który zrobił swoim diecezjanom

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Kolumbii miejscowy biskup sprawdzał, jak wierni zareagują na niego w stroju bezdomnego. Nikt mu nie pomógł.

Carlos Arturo Gomez jest biskupem miasta Armenia w Kolumbii. Przebrał się za bezdomnego, by zobaczyć reakcję ludzi, podczas zajęć na uniwersytecie w Quindio, w czasie których rozmawiano no temat problemów społecznych. Pomimo tego, że sam próbował nawiązać kontakt, nikt nawet nie próbował mu pomóc.

– Pierwsza reakcja, jaką zobaczyłem, to była obojętność ludzi. Czasami odrzucają cię z uwagi na twój stan lub dlatego, że siedzisz blisko. Nie chodzi o to że brzydko pachniesz, tylko po prostu Cię odrzucają – powiedział biskup.

Fot. Redakcja

Wiele się rozmawia o pomocy ubogim. Organizuje się spotkania, szkolenia, akcje, warsztaty. A tymczasem, kiedy taka osoba pojawia się obok, znów nie wiemy jak zareagować, znów w głowie włączają się stare schematy, według których postępujemy. Oceniam wartość po bardzo pozornych rzeczach.

>>>Bezdomny Jezus – te rzeźby szokują! 

– Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że to ksiądz, poczuliśmy, a przynajmniej ja poczułam wstyd. On w ten sposób kazał nam spojrzeć na to, co robimy. Zachowaliśmy się źle wobec kogoś tylko dlatego, że wyglądał na ubogiego.

– Nie chodziło mi tylko o przebudzenie wrażliwości. Musimy zrobić krok w kierunku solidarności, dobrze rozumianej solidarności, w której pomagamy potrzebującym. W której cały czas współpracujemy z pomocą społeczną szukając nowych możliwości pracy z ubogimi – podsumował biskup.

Zobacz także
Wasze komentarze