fot. PAP/Maciej Kulczyński

Biskup wędruje z młodzieżą po jubileuszowych Szlakach Nadziei

Przechodząc ulicami Wrocławia można natknąć się na bp. Macieja Małygę, który przemierza Szlaki Nadziei z okazji Roku Jubileuszowego 2025. Na feriach zimowych wędrował on z młodzieżą z parafii pw. Trójcy Świętej w Żmigrodzie, odsłaniając przed nimi tajniki Szlaku Młodych.

Młodzież ze Żmigrodu przyjechała do Wrocławia, by przejść jubileuszowy Szlak Młodych, czyli odwiedzić świątynie jubileuszowe oraz znaki nadziei, zebrać pieczątki do paszportu pielgrzyma i rozważać w drodze konkretnie przygotowane Słowo Boże. Większość grupy stanowili kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania. 

– Przeżywamy jubileusz i zobaczyliśmy, że powstał wspaniały szlak dla młodych ludzi. Dlaczego więc nie skorzystać? Przyjechaliśmy się trochę przewietrzyć, wzmocnić swoją wiarę i doświadczyć wspólnoty. W naszej formacji do bierzmowania bazujemy na dwóch filarach: modlitwa i wspólnota. Dzisiaj połączyliśmy te dwa elementy właśnie na szlaku – mówi ks. Dawid Grabowski CM z parafii pw. Trójcy Świętej w Żmigrodzie.

Szlak przemierzał z młodymi wrocławski biskup pomocniczy Maciej Małyga, który tłumaczył uczestnikom ideę Szlaków Nadziei w archidiecezji wrocławskiej oraz oprowadzał po poszczególnych miejscach.

– To właściwie sam bp Maciej zaproponował, że pójdzie z nami na szlak. Chcieliśmy, żeby spotkał się z młodzieżą, ale nie sądziliśmy, że będzie naszym przewodnikiem po Wrocławiu – dodaje ks. Grabowski.

Bp Małyga był jednym z twórców programu archidiecezji wrocławskiej na Rok Jubileuszowy. Czuje się ambasadorem wyznaczonych dziewięciu Szlaków Nadziei.

– To był naprawdę owocny spacer po centrum Wrocławia. Chciałem im pokazać, że nie jesteśmy tam tylko turystami, ale pielgrzymami. Rozpoczęliśmy w duszpasterstwie akademickim „Maciejówka” i w kościele św. Macieja. Poznaliśmy historię Tobiasza i Sary, postaci biblijnych, która mówi o dojrzewaniu, przyjaźni i miłości. Te postaci uczą nas, żeby się nie bać, żeby szukać tego, co w życiu piękne, czyli miłości, szczęścia, radości i uśmiechu – opowiada bp Małyga.

>>> Papież: Bóg nie przychodzi na świat wśród górnolotnych orędzi, lecz rozpoczyna swoją podróż w pokorze

Fot. Vatican Media

Podkreśla, że można przejść się wyznaczonym przez specjalną aplikację szlakiem z ciekawości turystycznej. Coś dobrego po drodze zjeść i obejść zabytki. Ale pokazał młodym gościom ze Żmigrodu, że chodzi o coś więcej.

– Aby nasze życie się zmieniało, trzeba spotkać się z Bożym słowem. Cieszę się, że mogliśmy pomodlić się przy grobie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Poopowiadałem o „Wujku” naszej młodzieży. Przecież to był genialny duszpasterz akademicki – dodaje wrocławski biskup pomocniczy.

Młodzi korzystali z aplikacji www.pielgrzyminadziei.pl i zbierali wirtualnie pieczątki. 

– Uważam, że szlaki są właściwą i skuteczna formą pokazania, iż Kościół jest żywy i wychodzi do ludzi. Nastolatki żyją mocno w świecie wirtualnym, a tutaj otrzymują świetną aplikację z opisem szlaków, ze zbieraniem pieczątek. Przy tym wiele się dowiadują i dotykają na żywo tego, co Kościół im proponuje – stwierdza Małgorzata Kuźnik, nauczycielka z Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, która także przeszła Szlak Młodych jako opiekunka.

Aplikacja www.pielgrzyminadziei.pl prowadzi przez dziewięć specjalnych tematycznych szlaków w archidiecezji wrocławskiej, które powstały z okazji Roku Jubileuszowego 2025. Zawiera ona krótki przewodnik, mapy i harmonogram wydarzeń, w których każdy może wziąć udział. Każdy szlak ma swój temat, patrona i przede wszystkim „Słowo na drogę”. Trasy prowadzą przez jubileuszowe kościoły i kaplice oraz „Znaki nadziei”, różne dobre miejsca, gdzie nadzieja się dzieje. W drodze można zbierać pieczątki do „Paszportu pielgrzyma” – wirtualne i analogowo do książeczki. Paszporty są do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej i wrocławskiej kurii. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze