Włoscy biskupi apelują do wiernych o powrót do kościoła na święta Wielkanocy. Tym razem nie zapowiada się powszechnego lockdownu, jak w ubiegłym roku. Episkopat zachęca więc do obecności na liturgiach Triduum Paschalnego.
„Korzystanie z liturgii transmitowanych w mediach jest dopuszczalne wyłącznie tam, gdzie jest to rzeczywiście niezbędne bądź użyteczne” – czytamy w nocie konferencji episkopatu. Liturgie Wielkiego Tygodnia muszą się jednak dostosować do norm sanitarnych. Dlatego poszczególni biskupi apelują do swych kapłanów, by przygotowali się na większy napływ wiernych. Bp Luigi Mansi z Andrii w Apulii dopuszcza używanie pomieszczeń niesakralnych, tam gdzie kościół jest za mały, by pomieścić wszystkich wiernych, przy zachowaniu wymaganego dystansu. Z tych samych względów biskupi toskańscy proszą o zwiększenie liczby wielkanocnych Eucharystii.
Jednak w tym roku we Włoszech zostaną do minimum ograniczone pozaliturgiczne tradycje związane z Wielkim Tygodniem, w tym również procesje drogi krzyżowej. Biskupi zalecają też szczególną ostrożność przy błogosławieniu palm i gałązek oliwnych w Niedzielę Palmową. Tym razem nie będą one rozdawane w kościele, lecz każdy będzie musiał się o nie postarać we własnym zakresie.
Możliwe restrykcje przeciwepidemiczne w czasie Wielkanocy we Włoszech były pod koniec lutegp powodem pierwszego sporu w szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego. Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini zaprotestował wtedy przeciwko możliwości dalszych lockdownów w kraju. Z niedawnej zapowiedzi ministra zdrowia Roberto Speranzy wynikało, że nowy dekret rządu być może będzie zawierał dalsze restrykcje, w tym zakaz podróży między regionami w czasie świąt wielkanocnych w związku z nasileniem się nowych wariantów koronawirusa. Z kolei w maju ubiegło roku wielu katolików na całym świecie wzruszyły zdjęcia kolejki, w której ustawili się Włosi pragnący przyjąć Komunię świętą. Około 500 osób stało dwie godziny w kolejce do kościoła w miasteczku koło Treviso na północy Włoch, by otrzymać sakrament Komunii. To była dla nich pierwsza Komunia od dwóch miesięcy, kiedy to rozpoczęła się kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.