fot. Flickr/EpiskopatNews

Biskupi o wdrożeniu dokumentów synodalnych w życie

Dziś biskupi będą obradować na sesji Rady Biskupów Diecezjalnych. Spotkanie (w formie online) będzie miało charakter techniczny. Będzie dotyczyć implementacji dokumentów synodalnych na etapie diecezjalnym.

Ks. Leszek Gęsiak SJ wyjaśnia, że spotkanie biskupów diecezjalnych będzie koncentrować się wokół dokumentów synodalnych, które zostały przesłane przez Stolicę Apostolską w ostatnim czasie do księży biskupów, czyli „Dokumentu Przygotowawczego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów” oraz „Vademecum”. Poinformował, że będzie to „jedyny punkt spotkania”. „Ma ono pomóc w przygotowaniu wskazań praktycznych do synodu, ujednoliconych dla wszystkich diecezji w Polsce” – powiedział rzecznik Episkopatu. – W związku z tym, że spotkanie będzie miało charakter techniczny, nie jest spodziewany komunikat po jego zakończeniu – dodał.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Synod biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” zostanie uroczyście rozpoczęty 9 października 2021 r. w Rzymie, a następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym. Zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 r. Konferencje episkopatów otrzymały czas do połowy kwietnia 2022 r., aby zakończyć fazę konsultacji diecezjalnych.

>>> Prof. Aleksander Bańka (delegat na otwarcie procesu synodalnego): nasz głos może dotrzeć do Watykanu!

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim Apostolica sollicitudo, wydanym 15 września 1965 r. przez papieża Pawła VI. Jest on organem świadczącym pomoc papieżowi. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze