fot. PAP/Karol Zienkiewicz

Biskupi greckokatoliccy: kiedy świat pokona zło i zakończy się wojna w Ukrainie?

W cerkwiach greckokatolickich odczytywany jest w środę wspólny list biskupów tego Kościoła w Polsce. Przyznali oni, że w świątecznym czasie rodzą się pytania o to, „kiedy świat pokona zło i zakończy się wojna w Ukrainie, i nastanie sprawiedliwy pokój”.

Wspólne orędzie do wiernych podpisali wszyscy biskupi greckokatoliccy w Polsce: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, biskup diecezji wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak i biskup diecezji olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski.

„Za nami kolejny, bardzo trudny rok. Nieustannie wsłuchujemy się w informacje o napięciach między różnymi narodami, a ostatnio słyszymy, że bardzo się one nasilają. Już trzeci rok wspieramy niezłomną i wytrwałą walkę narodu ukraińskiego o niepodległość przeciwko rosyjskiemu agresorowi” – zauważyli na wstępie duchowni i przyznali, że w takich okolicznościach w sposób naturalny rodzą się „zwykłe pytania: kiedy świat pokona zło i zakończy się wojna w Ukrainie i nastanie sprawiedliwy pokój”.

Lwów, fot. PAP/Vitaliy Hrabar

„Zadajemy pytania o powrót milionów ludzi do swoich domów, aby mogli dzielić się radością i szczęściem z bliskimi, z którymi dawno się nie widzieli. Pytamy, jak odnaleźć pokój na tym świecie i kto może nam go przynieść, kto może sprawić, że ludzie na nowo poczują wspólnotę narodów, które chcą żyć w pokoju?” – napisali biskupi i przyznali, że życzenia pokoju winny towarzyszyć każdemu siadającemu do świątecznego stołu.

Biskupi Cerkwi greckokatolickiej w Polsce przypomnieli, że nadchodzący rok jest rokiem jubileuszowym, w związku z czym wyznaczono w każdej diecezji świątynie i kaplice, w których będzie on w szczególny sposób celebrowany. Dodali także, że przed kilkoma miesiącami na synodzie biskupów tego Kościoła „szukali odpowiedzi, jak głosić Ewangelię Chrystusa w czasach prób i cierpień narodu ukraińskiego, jak ewangelizować, jak być ewangelicznym przekazem nadziei dla bliźnich i świata zewnętrznego?”.

„Rozumiemy, że przede wszystkim zaczynamy od samych siebie, od osób duchownych, które odgrywają wielką rolę w nauczaniu ludzi o Bogu i z pomocą Słowa Bożego leczą wszystkie rany narodu ukraińskiego. Ewangelizować to nic innego, jak być wzorem modlitwy, duszpasterstwa w codziennym życiu dla każdego, kto potrzebuje Bożego miłosierdzia, kto pragnie poczucia, że Bóg jest gotów do niego mówić i na niego czeka. Znaleźć czas dla każdego, kto potrzebuje współczucia, kogo trzeba wysłuchać. Dla każdej takiej osoby będzie to znak nadziei, a także możliwy początek odnowionego życia duchowego – narodzin Pana Boga w sercu człowieka” – napisali duchowni w liście do wiernych.

Dodali przy tym, że każdy człowiek może ewangelizować innych, m.in. przykładem własnego dobrego życia, uczeniem dzieci praktyk religijnych i zachowywania tradycji.

EPA/MYKOLA TYS Dostawca: PAP/EPA.

Składając wiernym życzenia, biskupi podziękowali szczególnie „za niestrudzone wspieranie Ukrainy w czasie wojny wszelkimi możliwymi działaniami, także na poziomie duchowym”.

„Niech Bóg błogosławi was w waszej hojności na przyszłość. Życzymy Wam, aby Jezus narodził się w naszych domach, jak kiedyś w żłobie. Niech w Ukrainie, w naszych rodzinach, zapanuje pokój i harmonia” – dodali duchowni.

W liście do wiernych biskupi poinformowali, że w nadchodzącym roku w archieparchii przemysko-warszawskiej będzie obchodzona setna rocznica objawień Przenajświętszej Bogurodzicy na górze Jawor na Łemkowszczyźnie, a w eparchii wrocławsko-koszalińskiej rozpocznie pielgrzymkę cudowna jarosławska ikona „Brama Miłosierdzia”. Eparchia olsztyńsko-gdańska będzie obchodzić piątą rocznicę powstania.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze