Fot. Pixabay.com

Biskupi Haiti: ogrom zła zmusza nas do głębokiego rachunku sumienia

W swoim orędziu na Wielki Post haitańscy biskupi opisują dramatyczną rzeczywistość, która niszczy tamtejsze społeczeństwo, potępiając tych, „którzy niszczą życie i zabijają marzenia tak wielu rodzin, stracili wszelkie poczucie dobra i zła”. Ich obecność, jak podkreślają, „jest odbiciem chorego społeczeństwa”. Wzywają także wiernych, aby odbyli „prawdziwą duchową pielgrzymkę w kierunku Wielkanocy Chrystusa, ostatecznego źródła naszej nadziei”.

Biskupi Haiti wskazują, że czas Wielkiego Postu, w Roku Jubileuszowym, zaprasza nas do życia pod znakiem nadziei. „Dlatego – czytamy w przesłaniu hierarchów – jesteśmy wezwani, aby ten Wielki Post był prawdziwą duchową pielgrzymką ku Wielkanocy Chrystusa, ostatecznego źródła naszej nadziei”.

Autorzy orędzia wskazują także na szczególny kontekst społeczny Haiti: „przeżywamy ten czas Wielkiego Postu jako prawdziwą drogę pokuty. Zbyt długo byliśmy świadkami niewypowiedzianego cierpienia naznaczonego horrorem, przemocą, tyranią grup zbrojnych, obojętnością lub bezsilnością tych, którzy powinni zagwarantować sprawiedliwość i pokój. Podobnie jak lud Izraela uciekający przed uciskiem Egiptu – przypominają haitańscy duchowni – żyjemy w czasach, w których zło wydaje się rozpętane, gdzie krew niewinnych woła do nieba”.

fot. PAP/EPA/Orlando Barria

Zagubione pojęcie dobra i zła

Zdaniem miejscowego episkopatu „każdy Haitańczyk musi czuć się zaniepokojony i oburzony dewastacją, jakiej poddawany jest kraj, począwszy od systematycznego i zorganizowanego niszczenia infrastruktury zdrowotnej i edukacyjnej, a także ataków na życie duchowe”.

Biskup wyrazili także przekonanie, że sprawcy takich okrucieństw „powinni zostać niezwłocznie osądzeni i ukarani”. Piszą, że rozmiar zła, wymaga głębokiego rachunku sumienia. „Ci, którzy niszczą życie i zabijają marzenia tak wielu rodzin, stracili wszelkie pojęcie dobra i zła” – zaznaczają.

Znaleźć w Zmartwychwstałym siłę do powstania

Przedstawiciele episkopatu zastanawiają się także, jak to możliwe, że ci ludzie „działają całkowicie bezkarnie, a nawet wydają się być chronieni. Czyje to mordercze ręce? Na czyje zlecenie działają, realizując projekt zniszczenia naszej drogiej Ojczyzny? Ci, którzy obserwują ich działania i którzy mają władzę i autorytet, aby powstrzymać ich od działania, a tego nie czynią – czytamy dalej w orędziu – czynią siebie współwinnymi ich okrucieństw”.

Biskupi wskazują, że każdy, na własnym poziomie, musi zadać sobie pytanie: czy jestem obojętny, czy strach uniemożliwia mi bycie budowniczym pokoju? Czy poprzez swoje wybory przyczyniłem się do wzmocnienia niesprawiedliwości, która dotyka ten kraj?

fot. PAP/EPA/Johnson Sabin

Wreszcie, list podkreśla, jak konieczne jest budowanie, w wierze i sprawiedliwości, „społeczeństwa, w którym życie jest szanowane, gdzie prawo ma pierwszeństwo przed brutalną siłą, gdzie każdy czuje się odpowiedzialny za dobro wspólne”.

Biskupi wzywają „każdą ochrzczoną osobę, aby uczyniła ten Wielki Post czasem konkretnego duchowego zaangażowania. „Pomagajmy konkretnie ofiarom, wspierajmy tych, którzy stracili wszystko, organizujmy akcje niosące pomoc najbardziej bezbronnym. Starajmy się być jedni dla drugich, ręką, która się podnosi, głosem, który pomaga!” – apelują haitańscy biskupi.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze