fot. PAP/EPA (FILIPPO MONTEFORE

Biskupi na 13. Dzień Papieski: budowanie cywilizacji życia jest zadaniem całego społeczeństwa

Budowanie cywilizacji życia, której fundamentem jest miłość to zadanie Kościoła i całego społeczeństwa – napisali polscy biskupi w liście pasterskim na obchody 13. Dnia Papieskiego. Zaznaczyli, że miłość wyraża się we współczuciu, solidarności i w gotowości do ofiary.

W tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października pod hasłem – „Cywilizacja życia”. Jego organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nawiązując do encykliki „Evangelium vitae” (Ewangelia życia) św. Jana Pawła II, w liście pasterskim na ten dzień polscy biskupi zaznaczyli, że „fundamentalną kwestią w budowaniu cywilizacji życia nie jest już tylko prawda o godności człowieka, gdyż jest ona zazwyczaj jasno prezentowana zarówno w nauczaniu Kościoła, jak i prawodawstwie świeckim”, ale odpowiedź na pytanie, „jaka istota może być nazwana człowiekiem? Na podstawie, jakich kryteriów można to ocenić i kto te kryteria ustala?”.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Podkreślili, że ludzkie życie rozpoczyna się „od chwili zapłodnienia”. Zastrzegli, że „nie jest (ono) życiem ojca ani matki, ale nowej istoty ludzkiej, która rozwija się samoistnie”, co – jak zauważyli – potwierdza nowoczesna genetyka. Jest to, jak wskazali, „jednoznaczna odpowiedź na podnoszone w debacie publicznej pytania dotyczące m.in. prawa rodziców, a zwłaszcza matki, do decydowania o życiu dziecka, które nosi w swoim łonie”.

Ostrzegli, że „nie brakuje dziś także głosów, które w imię etyki jakości życia, czyli na podstawie przyjętych standardów biologicznych, intelektualnych, psychicznych czy ekonomicznych, dla których najważniejszymi kryteriami są użyteczność i sukces za wszelką cenę, odmawiają prawa do życia osobom chorym i z niepełnosprawnościami”.

W ocenie autorów listu, „u źródeł cywilizacji życia stoi potrzeba ewangelizacji”. „Tylko bowiem w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia” – napisali polscy biskupi. Podkreślili, że „budowanie cywilizacji życia jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa”. „Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary” – wskazali biskupi.

fot. unsplash

Zastrzegli, „nie wystarczy samo tylko zniesienie niegodziwych praw godzących bezpośrednio w prawo do życia, należy także podejmować prorodzinne działania społeczne i prawodawcze w oparciu o nowe zasady polityki w sferze pracy, rozwoju miast, budownictwa mieszkaniowego i usług, tak, aby można było pogodzić rytm pracy z rytmem życia rodzinnego oraz zapewnić rzeczywistą opiekę dzieciom i osobom w podeszłym wieku”.

Ocenili, że „potrzeba dziś większej promocji macierzyństwa i ojcostwa, zwłaszcza w mediach społecznościowych, aby ukazać je także jako drogę do realizacji siebie i osiągniecia szczęścia”. „Łącząc w działaniu wszelkie społeczne siły, musimy znacząco poprawić zatrważającą dziś sytuację demograficzną naszej Ojczyny” – wskazali polscy biskupi. Napisali, że „szczególnym znakiem wyobraźni miłosierdzia jest dziś pomoc niesiona przez miliony Polaków ofiarom wojny w Ukrainie”.

„Niech nadal trwa modlitwa o pokój, o szacunek dla ludzkiego życia oraz nasza solidarność z potrzebującymi. Wierzymy, że w ten sposób cywilizacja życia zwycięży cywilizację śmierci, a potęga miłości i dobra pokona zbrodnicze zakusy złego” – zaapelowali.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone.

Okno papieskie Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, fot. PAP

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat papieża poprzez promowanie jego nauczania i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w zakresie edukacji i na polu kultury.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze