fot. wikimedia /Stanisław Mucha

Biskupi Niemiec apelują: podtrzymajmy żywą pamięć o Auschwitz

Z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście biskupi katoliccy w Niemczech zaapelowali o społeczną czujność i zaangażowanie w walkę z antysemityzmem. Pamięć o Auschwitz musi być podtrzymywana, powiedział 24 stycznia w Bonn przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing.

„Walka z antysemityzmem jest obowiązkiem wszystkich obywateli. Musimy przeciwstawić się głupim uprzedzeniom w życiu codziennym i wykazać się odwagą cywilną, aby wesprzeć tych, którzy są atakowani werbalnie lub fizycznie”, stwierdził cytowany przez niemiecką agencję katolicką KNA biskup Limburga i dodał, że ataki na Żydów są również atakami na demokrację.

Jako głęboko haniebny bp Bätzing określił fakt, że nawet 80 lat po Auschwitz Żydzi muszą cierpieć z powodu antysemickich uprzedzeń i ataków. Społeczeństwo nie może przyzwyczaić się do myśli, że życie Żydów może toczyć się tylko pod ochroną policji. „Potrzebujemy kultury pamięci o Auschwitz i wydarzeniach społecznych, które doprowadziły do Auschwitz. Ta pamięć łączy i przyczynia się do uzdrowienia. Jest to również warunek pokojowego współistnienia w Europie”, stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

>>> Znicze na grobach Polaków niosącym pomoc więźniom Auschwitz

Wyraził też zaniepokojenie rozwojem sytuacji międzynarodowej i rosnącym wpływem partii radykalnych i populistycznych. „Jesteśmy zszokowani faktem, że w ostatnich latach w społeczeństwie udało się zakorzenić ruchom politycznym i partiom, które otwarcie kwestionują konstytucyjne podstawy demokracji i prawa międzynarodowego, a często demonstracyjnie je lekceważą tam, gdzie sprawują władzę” – wyjaśnił Bätzing. W części opinii publicznej i w mediach społecznościowych pojawia się retoryka pogardy wobec mniejszości i myślących inaczej.

Demokracja oparta na rządach prawa opiera się na kulturze politycznej, która kultywuje szacunek dla innych, rozróżnianie prawdy od kłamstwa, dobra od zła” – podkreślił bp Bätzing i stwierdził, że tam, gdzie o mniejszościach i słabych mówi się z pogardą, potrzebny jest wyraźnie słyszalny sprzeciw.

>>> Truda Stricks – mała polska Żydówka, o której wszyscy myśleli, że zginęła w Auschwitz

W poniedziałek 27 stycznia przypada 80. rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tego dnia na całym świecie wspomina się ofiary Holokaustu i narodowych socjalistów. Liczbę osób zamordowanych w Auschwitz i obozie zagłady Birkenau szacuje się na około 1,1 do 1,5 miliona. Obóz położony niedaleko Oświęcimia był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze