Biskupi USA i Meksyku zajmą wspólne stanowisko ws. granicznego muru

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nuncjusze apostolscy w USA i Meksyku, arcybiskupi: Franco Coppola i Christophe Pierre organizują spotkanie biskupów obu krajów w sprawie przyjęcia i ochrony imigrantów. Odbędzie się ono pod koniec lutego lub na początku marca marca w Brownsville w Teksasie – donoszą media meksykańskie.

Ma na nim zostać wypracowane wspólne oświadczenie, w dużej części odnoszące się do muru, jaki na granicy między obu państwami chce wybudować prezydent Donald Trump. Już wcześniej oba episkopaty krytykowały to posunięcie szefa amerykańskiego państwa.

Przewodniczący konferencji episkopatu kard. Daniel DiNardo oświadczył, że budowa muru przyczyni się jedynie do tego, że imigranci będą korzystać z usług handlarzy ludźmi i przemytników, narażając swe życie na „niepotrzebne niebezpieczeństwo”.

Hierarcha odniósł się także do innych antyimigranckich decyzji prezydenta. – Szanujemy prawo rządu federalnego do kontrolowania naszych granic i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim Amerykanom, ale nie uważamy, że szeroko zakrojona eskalacja aresztowań imigrantów i wzmocnienie obecności organów ścigania w imigranckich wspólnotach są dobrym sposobem osiągnięcia tych celów – stwierdził kardynał na stronie internetowej archidiecezji Galveston-Houston w Teksasie, którą kieruje od 2006 r.

Z kolei przewodniczący komitetu episkopatu ds. migracji, bp Joe Vasquez podkreślił, że aresztowania imigrantów i ich przymusowe deportacje doprowadzą do rozdzielenia rodzin i do paniki w imigranckich wspólnotach.

– Zamiast budować mury, moi bracia biskupi i ja będziemy nadal naśladowali papieża Franciszka. Będziemy starali się budować mosty między ludźmi, mosty, które pozwolą nam zburzyć mury wykluczenia i wykorzystywania – zapowiedział ordynariusz diecezji Austin w Teksasie.

Zaznaczył, że nowa polityka „utrudni bezbronnym znalezienie ochrony” w Stanach Zjednoczonych. Wskazał na „szkodliwe skutki aresztowania imigrantów”, na „ból rozdzielonych rodzin, które walczą o zachowanie pozorów normalnego życia” i na ich „poranione dzieci”. Jego zdaniem ogłoszone przez Trumpa decyzje polityczne doprowadzą „jedynie do dalszego podcięcia imigranckich rodzin”.

– Będziemy nadal wspierać imigranckie rodziny i okazywać im solidarność. Przypominamy naszym wspólnotom i naszemu narodowi, że rodziny te mają prawdziwą wartość jako dzieci Boże – dodał bp Vasquez.

Z kolei biskupi meksykańscy w komunikacie „Wartość i szacunek wobec migrantów” odrzucili ideę budowy muru i wezwali władze USA do głębszego przemyślenia sposobów zapewnienia bezpieczeństwa, rozwoju, tworzenia nowych miejsc pracy, „nie powodując kolejnych szkód dla tych, którzy już cierpią, najuboższych i najsłabszych”.

Dokument podpisali: przewodniczący komisji ds. migracji bp Guillermo Rodrigo Teodoro Ortiz Mondragón i sekretarz generalny episkopatu bp Alfonso Gerardo Miranda Guardiola. Zapewnili w nim, że Kościół w Meksyku będzie nadal solidarnie wspierał „naszych braci przybywających z Ameryki Środkowej i Południowej”, którzy przemierzają Meksyk w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie zwrócili się do meksykańskich władz z prośbą o dalsze podejmowanie starań o dialog i porozumienie z USA, aby „ocalić godność i szacunek” do osób szukających możliwości lepszego życia. – Szanujemy prawo rządu Stanów Zjednoczonych do ochrony granic i swoich obywateli, ale nie uważamy, by rygorystyczne i ostre stosowanie prawa było właściwym sposobem osiągnięcia swoich celów. Przeciwnie, takie działania wzbudzają popłoch i lęk wśród migrantów, powodując rozpad wielu rodzin – napisali biskupi.

Biskupi USA i Meksyku zajmą wspólne stanowisko ws. granicznego muru
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze