Biskupi w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
„Królestwo Boże jest zamknięte tylko dla tych, którzy sami się z niego wykluczają” – mówił abp Stanisław Gądecki. „On pragnie tylko naszej wiary, miłości i zaufania” – mówił bp Jan Wątroba w kościele katedralnym w Rzeszowie.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystości w klasztorze franciszkanów we Wronkach z okazji 100. rocznicy powrotu zakonników do tej miejscowości. Zauważył, że obchodzona uroczystość wydaje się niedopasowana do ducha naszych czasów, związanych z trudnym poszukiwaniem demokracji. „Tymczasem właśnie wtedy, gdy rodziła się współczesna demokracja – w grudniu 1925 roku – papież Pius XI ustanowił liturgiczną uroczystość Chrystusa Króla i stwierdził: jest to kluczowe wydarzenie w dziejach kultu Chrystusa Króla, którego nic nie jest w stanie przewyższyć” – mówił abp Gądecki.
Jezus Chrystus, Król Wszechświata, proponuje nam wieczne i powszechne królestwo, Królestwo prawdy i życia, Królestwo świętości i łaski, Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju – mówił bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. w bazylice kieleckiej w uroczystość Chrystusa Króla. – A dziś, moi drodzy, niewielu przyjmuje tę propozycję. Inni wolą wojny i terroryzm, pogardę dla życia, intrygi, kłamstwa, wyzysk i jawną niesprawiedliwość. Dlatego ośmielę się powiedzieć, że żadne bezbożne społeczeństwo, które chcą ukształtować rządzący na polskiej ziemi, nie ma przyszłości, i biada tym, którzy tak nieodpowiedzialnie postępują – podkreślił.
Abp Galbas przypomniał początki liturgicznej uroczystości Chrystusa Króla. Wskazał, że choć wprowadzona w czasach dominowania ideologii wrogich chrześcijaństwu, nie jest ona świętem politycznym i “nie ma na celu intronizacji Chrystusa na króla tego czy innego kawałka ziemi”. – Chrystus chce od nas czegoś więcej! Chce pierwszeństwa. Zanim zrealizuje się wielka wizja zapisana w Księdze Daniela, o której słyszeliśmy przed chwilą, gdy Chrystusowi wreszcie będą służyły wszystkie ludy, języki i narody, a Jego panowanie będzie wieczne i powszechne, dziś Chrystus chce takiego panowania we mnie! Już dziś – parafrazując słowa usłyszanego przed chwilą Psalmu – we mnie chce oblec się w majestat, wdziać potęgę i nią się przepasać. We mnie chce swój tron umocnić na wieki i to po wszystkie dni – mówił abp Galbas.
Bp Wątroba mówił o królewskiej godności Jezusa, która ukazuje się w dialogu procesowym z Piłatem. – Jego królowanie polega na odważnym dawaniu świadectwa prawdzie o miłości Ojca, grzechu świata i zbawieniu, które przychodzi przez Syna. Ci, którzy należą do Jego królestwa, słuchają Jego głosu. Jezus rządzi światem jako cichy i pokorny, który przyszedł po to, aby służyć i dać życie za zbawienie świata (…) On pragnie tylko naszej wiary, miłości i zaufania – mówił kaznodzieja.
W homilii bp Damian Bryl zachęcał, aby szczerze wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. – Chciałbym zaprosić, żebyśmy dzisiaj modlili się razem o odwagę, aby jednoznacznie powiedzieć: „Jezu Chryste, Synu Boga żywego, Ty jesteś moim królem, nie ma innego”. Dzisiaj, kiedy żyjemy w czasach wielu myśli, poglądów to bardzo mocno trzeba zadbać, żeby to nasze wyznanie wiary było klarowne, mocne, jednoznaczne – powiedział biskup kaliski.
W niedzielę, 24 listopada 2024 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Jest to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |