Biskupi z Europy w Brukseli: wzmocnić dialog instytucji UE z Kościołami
Katoliccy „biskupi Unii Europejskiej” mają nadzieję na dalsze wzmocnienie zorganizowanego dialogu między instytucjami UE a Kościołami i wspólnotami religijnymi – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE po jej ostatnim spotkaniu plenarnym. W dniach 27-29 listopada biskupi omawiali przyszłość UE po ostatnich wyborach europejskich w czerwcu br. oraz w obecnych zawirowań geopolitycznych.
Dialog między instytucjami UE a Kościołami i religiami, zgodnie z art. 17 Traktatu z Lizbony, był ważnym tematem obrad COMECE, jako spojrzenie na bieżące konflikty i drogi do pokoju, a także przyszłość jednolitego rynku europejskiego. Wraz z Fearghasem O’Beara, kierownikiem Biura Analiz Parlamentu Europejskiego i autorem badania na temat podejścia UE do religii, biskupi omówili wyzwania i możliwości związane z wdrażaniem art. 17.
Odnośnie środków promujących dialog, O’Beara podkreślił znaczenie inwestowania w umiejętność czytania i pisania na temat religii oraz rozwijania mechanizmów przeciwdziałania nietolerancji i dyskryminacji religijnej. Wymiana poglądów z ekspertem dała biskupom możliwość potwierdzenia ich zaangażowania we współpracę z instytucjami UE na podstawie art. 17.
>>> COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego
Spotkanie biskupów zbiegło się w czasie z głosowaniem w Parlamencie Europejskim, w którym posłowie dali „zielone światło” nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Jest w niej Austriak Magnus Brunner, który od 1 grudnia pełni również funkcję komisarza UE do spraw wewnętrznych i migracji. Zakres odpowiedzialności Brunnera jako komisarza obejmuje również dialog Komisji Europejskiej z Kościołami i wspólnotami religijnymi, a także ze wspólnotami ideologicznymi.
Przewodniczący COMECE, biskup Mariano Crociata, wyraził zadowolenie z głosowania Parlamentu Europejskiego za Komisją Von der Leyen. Jednak w obliczu najmniejszej większości głosów w historii głosowań nad składem nowej Komisji, w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR hierarcha wezwał do poszukiwania szerszego konsensusu politycznego. „Europa ma wielki potencjał, ale jeśli zostanie rozdarta, istnieje ryzyko, że nie będzie już w stanie działać” – powiedział włoski biskup.
Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) składa się z Konferencji Biskupów Katolickich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje w niej biskup łomżyński, Janusz Stepnowski.
>>> Przewodniczący COMECE ostrzega przed populizmem
Została założona w 1980 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej w celu reprezentowania Konferencji Biskupów UE przed instytucjami UE. COMECE prowadzi dialog z instytucjami UE, zapewniając wkład, który promuje wspólne dobro i podejście skoncentrowane na człowieku w polityce UE. Regularnie współpracuje z Nuncjaturą Apostolską przy Unii Europejskiej oraz z watykańskim Sekretariatem Stanu.
Sekretariat COMECE znajduje się w Brukseli, gdzie zespół doradców monitoruje, analizuje i opracowuje stanowiska prezentujące katolicką perspektywę polityki UE. Od 2023 roku jej przewodniczącym jest Włoch, bp Mariano Crociata – ordynariusz diecezji Latina.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |