
fot. PAP/Marian Zubrzycki
Blisko 700 osób na wielkanocnym śniadaniu dla samotnych i potrzebujących w Łodzi [+GALERIA]
Prawie 700 osób wzięło udział w niedzielę w Łodzi w wielkanocnym śniadaniu dla samotnych i potrzebujących. Do tych, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, trafiło 200 paczek ze świątecznymi potrawami. W sumie przygotowano 400 litrów białego barszczu, 2 tysiące jajek, 150 kg sałatki jarzynowej. Śniadania wielkanocne odbyły się także m.in. w Poznaniu, Kołobrzegu i Katowicach.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w śniadaniu przygotowanym w ogrodzie jadłodajni poznańskiej Caritas, prowadzonej przez siostry elżbietanki przy ul. Łąkowej w Poznaniu, uczestniczyło ponad 1300 osób. W świątecznym spotkaniu wziął udział biskup senior Zdzisław Fortuniak, który przewodniczył Mszy św., poświęcił pokarmy przygotowane na stół wielkanocny i złożył zgromadzonym świąteczne życzenia.
„W chrzcie świętym zostaliśmy zanurzeni w Chrystusa, jesteśmy zanurzeni w Jego śmierci, ale mamy też nadzieję, że jesteśmy zanurzeni w Jego zmartwychwstaniu” – mówił do zgromadzonych osób bezdomnych, starszych, samotnych i rodzin z dziećmi bp Fortuniak. Podkreślił, że grób Chrystusa jest nadzieją także na nasze zmartwychwstanie. „Groby naszych zmarłych kryją ich ciała, grób Chrystusa jest inny, bo jest pusty. Ta perspektywa jest inna i płynie z niej głęboka nadzieja, że i my zmartwychwstaniemy” – przekonywał biskup.

Po Eucharystii 300 osób, którym usługiwały siostry elżbietanki, na co dzień prowadzące jadłodajnię Caritas nieopodal parafii przy ul. Łąkowej, zasiadło w namiotach rozstawionych w ogrodzie przyklasztornym.
Śniadanie w Łodzi
Podobnie, jak w poprzednich latach przy tradycyjnych świątecznych daniach i w rodzinnej atmosferze niedzielne przedpołudnie spędziło wielu łodzian, którzy tego dnia nie chcieli być sami. W hali Expo przygotowano dla nich 800 miejsc.
Jak podkreślali organizatorzy miejskiego śniadania wielkanocnego, ideą inicjatywy jest jednoczenie się przy stole, niezależnie od statusu materialnego czy społecznego. Zaproszenie zostało skierowane do osób, które z różnych powodów spędzają święta w samotności oraz tych, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi.

„Uroczyste, wspólne śniadanie, które w naszym mieście organizowane jest regularnie, to możliwość celebrowania przy wspólnym, wielkanocnym stole zastawionym świątecznymi potrawami. Dołożyliśmy starań, by wszyscy uczestnicy tegorocznego śniadania poczuli choćby namiastkę ciepła rodzinnego domu, a także doświadczyli świątecznej radości i spotkania z życzliwym człowiekiem tuż obok” – podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
W imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej życzenia uczestnikom śniadania złożył jej zastępca Adam Pustelnik.
„Chciałem bardzo podziękować za to, że możemy być razem, że możemy ten ważny dzień spędzać wspólnie, tworząc tą piękną łódzką wspólnotę. Dziękuję Centrum Służby Rodzinie, naszym miejskim współpracownikom, wszystkim zaangażowanym w organizację tego śniadania. To bardzo ważny czas i bardzo ważny gest. Życzę wam wspaniałych, radosnych świąt” – powiedział.

Wielkanocny posiłek pobłogosławił biskup pomocniczy łódzki Zbigniew Wołkowicz. Życzył zgromadzonym, by potrafili być dla siebie darem, okazywać sobie życzliwość i doświadczać tej życzliwości w każdym spotkaniu z drugim człowiekiem. „Niech nasza miłość wzajemna przy stole będzie też taką chwilą, kiedy otwieramy nasze serce na siebie nawzajem i na Pana Jezusa, który chce być obecny między nami” – podkreślił.
W spotkaniu wzięli udział duchowni różnych wyznań chrześcijańskich, bowiem uroczystość miała charakter ekumeniczny.
Uczestnicy miejskiego śniadania wielkanocnego po złożeniu sobie świątecznych życzeń mogli spróbować tradycyjnych potraw. Przygotowano m.in. 400 litrów białego barszczu z kiełbasą, 2 tysiące jajek, 150 kg sałatki jarzynowej, 80 kg pieczonych mięs oraz wędliny, owoce, słodycze i ciasta, w tym tradycyjne babki wielkanocne.
Na stołach, oprócz tradycyjnych potraw, znalazły się również świąteczne kartki przygotowane przez dzieci z łódzkich szkół oraz pisanki wykonane w ramach konkursu adresowanego do przedszkolaków.
Do osób, które z uwagi na stan zdrowia, wiek, czy niepełnosprawności nie mogły samodzielnie dotrzeć do hali Expo, dostarczono 200 paczek z takimi samymi świątecznymi potrawami.
Miejskie śniadanie wielkanocne zorganizowano przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Centrum Służby Rodzinie.






Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |