Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – Jasna Góra pamięta o kapelanie Solidarności
„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”- to tytuł wystawy biograficznej, którą można oglądać na Jasnej Górze. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
Zwiedzający mogą zapoznać się z biografią kapelana Solidarności, w tym jego służbą wojskową, a także działalnością duszpasterską po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Kurator wystawy dr Ewa Rogalewska podkreśliła, że wystawa ma zachęcać do głębszego zapoznania się z życiem Błogosławionego Kapłana, zwraca też uwagę na jego dorobek i spuściznę.
– To jest wystawa edukacyjna, składa się z kilkunastu plansz więc nie można na niej zawrzeć zbyt dużo treści. To jest zaledwie dotknięcie tematu, zasygnalizowanie pewnych najważniejszych rzeczy. Oglądając wystawę, możemy między innymi powrócić do tego, jak wyglądał Żolibórz w latach 80-tych i Msza święta za ojczyznę, a także, jak kwitła i rozwijała się pamięć o ks. Jerzym. Jest tu też dużo zdjęć, które przedstawiają kontekst historyczny z jakiego on wyrósł. Widzimy na nich młodego kapłana, który jest wśród swojej rodziny i najbliższych przyjaciół. Pochodzą one ze zbiorów rodzinnych, ale nie wiemy, kto je wykonał. Wystawą tą zapraszamy do dalszego zainteresowania się postacią, życiem i dziełem ks. Jerzego, błogosławionego kapłana męczennika – dodała kurator wystawy.
Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Mateusz Smolana zauważył, że wystawa ukazuje dorobek i spuściznę księdza Jerzego, pozwala na głębsze spojrzenie w historię.
40. rocznica śmierci
– Bardzo nam zależało, żeby 40-rocznica śmierci ks. Jerzego była uhonorowana w sposób wyjątkowy. Uznaliśmy, że pokażemy wszystkim odbiorcom wystawę, która niesie uniwersalne przesłanie błogosławionego. On mówił o jedności, o godności człowieka, o godność pracy. Walczył o godność osobistą, o praworządność, o sprawiedliwość. To są wartości uniwersalne, niezbywalne, które się nie zestarzały. Solidarność miałaby zupełnie inne oblicze bez ks. Jerzego.
Dyrektor placówki zauważył, że to już kolejna wystawa przygotowana przez Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
– Do tej pory przygotowaliśmy trzy wystawy, które dotykają tej przestrzeni wolności i Solidarności. Pierwsza, jaka była prezentowana w Polsce, to wystawa pt: „Księża Solidarności”, druga – „Ogólnopolskie pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasna Górę” i tegoroczna wystawa biograficzna o bł. ks. Jerzym Popiełuszko.
– To jest początek naszych działań zmierzających ku pogłębieniu wiedzy na temat zaangażowania wielu duchownych w Solidarność. Budujemy zaplecze, które pozwoli w dalszej perspektywie kontynuować te badania. Wystawy są etapem końcowym badań, naszym wkładem w szeroki dyskurs, który się rozwija – dodał dyrektor IDS.
Jesteśmy jedyną taką instytucją w Polsce, która ma dziedzictwo solidarności wpisane w swój statut i bardzo wyraziście odwołuje się do wartości chrześcijańskich. To jest ważne dziedzictwo. Podkreślamy, że nawiązanie do wartości chrześcijańskich w Solidarności Związków Zawodowych, było niezwykle ważne. Dla nas, jako Instytutu jest równie ważne, by pokazać wielonurtowość solidarności i jej korzenie, odwoływanie się do wartości chrześcijańskich. To jest część naszej misji. Chcemy o tym opowiadać i wskazywać na to, że korzenie, które łączą Polaków i które są częścią naszej kultury narodowej, są niezwykle ważne.
Podczas otwarcia wystawy obecna była rodzina bł. księdza Jerzego. Grażyna Siemion, siostrzenica kapłana, powiedziała, że tego typu zdjęcia zawsze wywołują wzruszenie i budują nowe wspomnienia. – Pamiętam dobrze wujka i niektóre sceny ze spotkań rodzinnych. Najbardziej bolesne, są zdjęcia przypominające śmierć męczeńską. Przyjęcie tego z wiarą jest zawsze łatwiejsze – dodała.
– To dobrze, że jest dalej pokazywana historia ukazująca jego działalność, jako duszpasterza Solidarności. Ufam, że dzięki temu ludzie dalej łączą się z nim i pamiętają. Nam też zależy, by jak najwięcej młodzieży wiedziało o tym Błogosławionym Kapłanie, poznawało go. By umieli bronić i kochać Polskę – powiedziała Alfreda Popiełuszko.
Wystawa „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności” została usytuowana na Sali Rycerskiej. Będzie dostępna na Jasnej Górze do 20 października br. Ekspozycji towarzyszy druga wystawa „Ogólnopolskie pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę”, która rok temu prezentowana była w Spale. Ukazuje ona 42 lata historii Pielgrzymki Ludzi Pracy do jasnogórskiego sanktuarium.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |