Bolesławiec: Kongres rad parafialnych diecezji legnickiej
– Jesteśmy wspólnotą ludzi wiary, nie organizacją zarządzającą – podkreślił biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek podczas spotkania z przedstawicielami rad parafialnych diecezji legnickiej. Kongres odbył się w bolesławieckiej bazylice maryjnej kolejny już raz. Tym razem poświęcony był przygotowaniu do obchodów jubileuszu 2025 ogłoszonego przez papieża Franciszka. Przebiegał pod hasłem „Jubileusz 2025 – nadzieja i zaproszenie do drogi”.
Wydarzenie było okazją do zachęcenia członków rad parafialnych do wprowadzania w życie duszpasterskie wspólnot treści zaproponowanych przez papieża Franciszka. W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób z wielu wspólnota parafialnych. Obecni też byli duszpasterze. Gościem zaproszonym na to spotkanie był biskup pomocniczy opolski Waldemar Musioł.
Pierwszą konferencję do zgromadzonych wygłosił bp Piotr Wawrzynek, a nosiła ona tytuł „Światło nadziei dla parafii – tworzyć wspólnoty wiary”. – Wobec wyzwań świata mamy ważne zadanie do spełnienia, mamy tworzyć wspólnoty wiary. Wspólnota to nie jest coś wirtualnego. Jesteśmy wspólnotą, kiedy gromadzimy się i razem stajemy przed Panem na modlitwie, kiedy łączą nas więzi. Kiedy gromadzimy się jako Kościół przed Panem – podkreślił.
Zwrócił też uwagę na to, że Jubileusz, który niebawem się rozpocznie, jest czasem dla nas. To dobry czas na refleksję dotyczącą wspólnot wiary, jak one wyglądają, co możemy dla nich zrobić. – Jubileusz ma także wymiar pokutny. Mamy zastanowić się, jakie mamy grzechy, zaniedbania. To także czas patrzenia w przyszłość. Mamy zastanowić się do czego Pan zaprasza nas, do czego nas wzywa? – mówił.
Zwrócił uwagę na hasło Jubileuszu – „Pielgrzymi nadziei” – to uświadamia nam, że pielgrzym jest osobą w drodze, która widzi cel. – To zaproszenie do refleksji nad naszą kondycją duchową, stanem wiary naszych parafii. To okazja do zastanowienia się nad tym, jak inni nas widzą, czy jesteśmy znakiem pociągającym innych? Co zrobić, aby przyciągnąć do wspólnoty młodych? – pytał.
Dzisiejszemu światu brakuje światła nadziei. W Kościele też mamy wiele problemów. Brakuje księży, mało jest kandydatów do kapłaństwa, księża się starzeją, chorują. Relacje międzyludzkie też pozostawiają wiele do życzenia, jest coraz mniej więzi łączących ludzi. Świadomość wiary jest często słaba. To są wyzwania, jakie stoją przed nami, przed wspólnotami wiary.
Stwierdził, że naszym zadaniem jest, aby we wspólnocie nakreślić też plan działania na najbliższy czas, jak możemy razem z duszpasterzami wykorzystać tę okazję. Zachęcał też do angażowania się w różne przestrzenie życia wspólnotowego, realizowania inicjatyw duszpasterskich, jakie są i będą proponowane.
Bp Waldemar Musioł mówił o jubileuszu, jako wezwaniu do przebaczenia i odnowy wiary. – Jubileusz jest osobistym wyzwaniem do pojednania i odnowy wiary. Najpierw w naszym życiu ma się dokonać wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, bramą zbawienia. To jest fundament, na którym możemy budować dalej – podkreślił.
Jakie zatem czekają nas zadania? – Obfite czerpanie ze Źródła nadziei, którym jest Bóg, przebaczenie i wielorakie pojednanie oraz braterstwo – zauważył.
Wspólnota parafialna ma być miejscem nie tylko podejmowania różnych działań, ale przede wszystkim modlitwy, wsłuchiwania się w Słowo Boże, adoracji. To jest punkt wyjścia do innych działań. – Bez takiego wielorakiego przylgnięcia do Źródła nadziei, każdy kolejny jubileuszowy fajerwerk będzie tylko płytkim wzruszeniem – tłumaczył.
Zwrócił też uwagę na ważny, pokutny wymiar tego czasu. – Podziały w naszym społeczeństwie sięgają szczytów absurdu, sympatie i antypatie polityczne czynią z ludzi sobie bliskich wrogów. Czas poszukać także we wspólnotach parafialnych jubileuszowych czasów i przestrzeni na zbliżenie się do siebie, prowokowanie dialogu nawet trudnego, na wyznanie i przebaczenie wzajemnych krzywd oraz na działania integrujące zwaśnione nieraz wspólnoty w jednej parafii podkreślił.
I wreszcie wskazał na wymiar braterstwa. – Dziś bardzo potrzeba wrażliwości, empatii i miłości okazanej tym, którzy w dzisiejszym świecie, a więc także w naszych parafiach, pilnie potrzebują znaków nadziei, są narażeni na jej deficyt z powodu różnych trudnych doświadczeń. Potrzeba szeroko rozumianego braterstwa – zauważył. To są właśnie te przestrzenie do zagospodarowania w nadchodzącym czasie, które stawiają przed nami wezwanie do działania, aby nadchodzący jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei i odnalezienia jej w Bogu.
Podczas spotkania był także czas na dyskusję. Bp Wawrzynek zapowiedział kolejne spotkania w takim gronie, które też dadzą większą możliwość wypowiedzenia się i dyskusji.
Spotkanie zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Waldemara Musioła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |