Fot. YouTube

Bonn: na Uniwersytecie można oglądać historyczny arytmometr bł. Piusa IX

Historyczny arytmometr, czyli maszyna licząca, którą posługiwał się bł. Pius IX (1792-1878) jest obecnie wystawiona na Uniwersytecie w Bonn. Tamtejszy uczelniany Instytut Badawczy Matematyki Dyskretnej pozyskał ten pierwszy masowo produkowany kalkulator mechaniczny i teraz pokazuje go publicznie, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Według niej zakup urządzenia za 55 000 euro sfinansowała Fundacja Kultury Krajów Związkowych w Berlinie.

W pełni zdolny do funkcjonowania arytmometr jest podobno dziełem francuskiego wynalazcy Charlesa Xaviera Thomasa de Colmara (1785-1870). Posiada pięć cyfr wejściowych i dziesięć cyfr w mechanizmie wynikowym oraz potrafi dodawać, odejmować, dzielić i mnożyć. Aby rozsławić swoje maszyny liczące, Thomas dedykował szczególnie misternie zaprojektowane egzemplarze znanym osobistościom swoich czasów. Taki „egzemplarz z dedykacją” otrzymali m.in. Pius IX, car Mikołaj I i cesarz Napoleon Bonaparte.

>>> Św. Pius X: papież, który odnowił oblicze Kościoła

Egzemplarz prezentowany na uniwersytecie w Bonn Thomas dedykował papieżowi w 1852 roku. Nie wiadomo, co się działo z tym aparatem przez wiele lat. W latach 70. XX wieku pojawił się on u jednego z włoskich antykwariuszy w Perugii, od którego spadkobierczyni odkupiła go uczelnia w Bonn.

Urządzenie jest od 8 lipca wystawione w tzw. Arithmeum uniwersyteckiego instytutu badawczego. Nazwa pochodzi od francuskiego „arithmometre” – którą Thomas nadał swojej pierwszej maszynie liczącej, którą opatentował w 1820 roku. Arithmeum w Bonn posiada najbogatszy na świecie zbiór historycznych maszyn liczących.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze