Boską Liturgią rozpoczął się dziś synod biskupów Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego
Boska Liturgia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu rozpoczęła Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przewodniczył jej arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Oprócz ojców synodalnych i duchownych tego obrządku, wzięli w niej udział: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennachcio oraz przemyscy biskupi rzymskokatoliccy: abp senior Józef Michalik i bp pomocniczy Krzysztof Chudzio.
Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wskazywał, że Synod należy przeżyć w odczuciu bratniej jedności całej Cerkwi, „która obejmuje w jedno wszystkich Ukraińców świata”. Podziękował też całemu Kościołowi w Polsce i wszystkim Polakom. – W Polsce nie ma obozów dla uchodźców, ale są otwarte domy – podkreślił.
Na początku Eucharystii nuncjusz odczytał list papieża, w którym Franciszek zachęcił biskupów do poszukiwania nowych sposobów towarzyszenia wiernym. „Synod musi mieć na celu dobro Kościoła i poszczególnych wiernych” – podkreślił Ojciec Święty.
>>> Bp Trochanowski: ten Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego jest wyjątkowy
Homilia
W homilii patriarcha Kościoła greckokatolickiego nawiązał do odczytanej Ewangelii o zapowiedzi narodzin św. Jana Chrzciciela. Abp Szewczuk zauważył, że Zachariasz dostąpił wyjątkowego zaszczytu rozmowy z Panem Bogiem, tym samym jego postać zapowiada nową epokę w dziejach ludzkości. – Niektórzy mówią, że kiedy zaczyna się wojna, wtedy zaczyna się nowa epoka w historii narodu. Ale kiedy historię pisze Bóg, On pokazuje nowe życie – zaznaczył.
Kaznodzieja zauważył, że dziś rozpoczyna się historyczny Synod Biskupów UKGK. Podkreślił, że misja i działalność Kościoła są niezwykle ważne w „tych strasznych, nowych okolicznościach”. Przypomniał, że był czas, kiedy Cerkiew greckokatolicką nazywano „milczącą”, ale obecnie głos tego Kościoła „rozchodzi się po całym świecie”.
>>> Synod o Synodalności w Czechach: kapłan w parafii nie musi być „specjalistą od wszystkiego”
Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wskazywał, że Synod należy przeżyć w odczuciu bratniej jedności całej Cerkwi, „która obejmuje w jedno wszystkich Ukraińców świata”.
Abp Szewczuk podkreślił, że Ukraina ma wielkie wsparcie krajów, które kiedyś nie wiedziały czym ona jest. Po polsku podziękował całemu Kościołowi w Polsce za solidarność z Ukrainą i otwartość na uchodźców. – Dziękujemy wszystkim Polakom, bo w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, ale są otwarte domy – podkreślił.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |