„Boża Sprawiedliwość” – wystawa nowych ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
„Boża Sprawiedliwość” – poplenerowa wystawa ikon autorstwa uczestników XVI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się we wrześniu 2024 r. w Sławsku na Ukrainie, będzie czynna od 8 lutego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
We wrześniowym plenerze wzięło udział 35 malarzy z Polski, Ukrainy i Litwy. Jego plon eksponowany był już w Muzeum Budownictwa Ludowego we Lwowie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.
„Nasze koleżanki i nasi koledzy z Ukrainy już trzeci rok żyją w stanie stałego i bezpośrednie zagrożenia. Każdego dnia słyszą rozdzierający, zwiastujący zbliżające się niebezpieczeństwo, ryk syren alarmowych i codziennie widzą pogrzeby ofiar wojny. Wszyscy oni mają bliskich na froncie. Wielu zabitych i okaleczonych to jednak nie żołnierze, a cywile, ofiary bombardowań i ostrzału terenów, które leżą daleko poza strefą walk. Czemu dobry Bóg na to pozwala? Czymże, wobec rozgrywającego się na naszych oczach dramatu jest Jego sprawiedliwość? Jak można miłować nieprzyjaciół, którzy dopuszczają się straszliwych zbrodni? To pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Przez dwa tygodnie wspólnej pracy szukaliśmy otuchy i wskazówek w Piśmie Świętym” – czytamy na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy – które od 2009 roku organizuje, wraz z Katedrą Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytutem Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, plenery dla malarzy ikon. Ich dorobek był prezentowany na ponad 100 wystawach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Armenii Gruzji, Szwajcarii, Austrii i w Niemczech. Od 2016 roku pokazywany jest również w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dotychczas były to ekspozycje: „Szukam Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog polsko-ukraiński” (2016/17), „Czas śmierci / Czas życia” (2019), „Psalmy” (2020), „Słowo stało się ciałem” (2021), „Pieśń nad Pieśniami” (2022), „Spotkanie ze Zmartwychwstałym” (2023) i „Oto Matka twoja. Oto syn Twój” (2024).
„Boża Sprawiedliwość” to temat ubiegłorocznego pleneru, który zaproponowała Albina Yaloza, kijowska malarka.
„To dziesiąty rok bezwzględnej i okrutnej wojny, która dotyka wszystkich. Dziś na Ukrainie zagrożenie życia jest stałe i bezpośrednie” Pola marsowe na cmentarzach w ukraińskich miastach już nie mieszczą poległych żołnierzy. Ofiarami rosyjskich bombardowań są cywilni mieszkańcy Kijowa, Charkowa, Odessy i Lwowa, także pacjenci szpitali dziecięcych” – przypominają kuratorzy wystawy, dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk i Mateusz Sora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.
„Jak wobec tego tragicznego doświadczenia malować i kontemplować ikony? Dlaczego Bóg na to pozwala? Czymże jest Jego sprawiedliwość? To pytania, które przenikają nasze myśli i serca. Przez dwa tygodnie malarze, Polacy i Ukraińcy, razem szukali podpowiedzi i wskazówek w Piśmie Świętym, w Starym i Nowym Testamencie. Wśród prac, które powstały, są przedstawienia ofiary Abrahama, przekazania Mojżeszowi tablic Prawa, spotkania Chrystusa z jawnogrzesznicą, sceny Męki Pańskiej i Sądu Ostatecznego. Odmawiając Skład Apostolski przywołujemy wizerunek Boga, który przyjdzie +sądzić żywych i umarłych+. Czekamy na ten dzień, pokładając ufność w Jego miłosierdzie. A tu, na ziemi, dzisiaj wszyscy modlimy się o pokój” – napisali we wstępie do katalogu zawierającego teksty Marcina Świądra OFMCAP, Jacka Salija OP, ks. Grzegorza Michalczyka.
Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie oraz Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością Instytutu Ukrainistyki UW.
Wystawa „Boża Sprawiedliwość” będzie czynna od 8 lutego do 14 kwietnia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |