Boże Ciało z kwietnymi dywanami w Spycimierzu – dziedzictwem kultury
Boże Ciało z najstarszą w Polsce, sięgającą 200 lat, tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu (diecezja włocławska) została wpisana na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Aktu tego dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.O wpisanie na listę wnioskowało Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” i proboszcz parafii ks. Wojciech Kaźmierczak. Dokument potwierdzający wpis został podpisany 14 lutego 2018 r.
Spycimierskie Boże Ciało ma około dwustuletnią tradycję i spośród innych procesji Bożego Ciała obchodzonych w kraju wyróżnia ją wyznaczenie trasy procesji kwietnym dywanem usypywanym w celu oddania czci Bogu, który według tradycji ludowej tego dnia „schodzi z ołtarzy”.
Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody tego święta. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność parafii liczącą niewiele ponad 600 osób. Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski.
Przygotowanie wniosku o wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wiązało się z podjęciem szeregu działań przewidzianych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Zebranie dokumentacji fotograficznej i wszelkich materiałów związanych z Bożym Ciałem w parafii Spycimierz należało do proboszcza i członków stowarzyszenia oraz parafian. Wniosek poparto podpisami setek osób.
We wrześniu br. w Lublinie planowana jest uroczysta Gala z wręczeniem przez ministra oficjalnie decyzji o wpisach na Krajową listę.
Obecnie Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi rozpoczęło starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się już m.in.: Szopkarstwo krakowskie; Pochód Lajkonika czy Procesja Bożego Ciała w Łowiczu.
Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” powstało 2 marca 2016 r. z inicjatywy proboszcza ks. Wojciecha Kaźmierczaka i mieszkańców parafii Spycimierz. Od początku spotkało się z poparciem ze strony burmistrza gminy Uniejów.
Głównym celem Stowarzyszenia jest aktywne podtrzymywanie wśród parafian ponad dwustuletniej tradycji układania dywanów kwiatowych na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu i dbanie o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała.
Stowarzyszenie było wzorowane na włoskich stowarzyszeniach kwiatowych, od 2002 r.zrzeszonych w stowarzyszeniu „Infioritalia”.
Przetrwanie dziedzictwa niematerialnego w jego wielkim bogactwie jest warunkiem utrzymania różnorodności kulturowej w obliczu postępującej globalizacji. Wartość niematerialnego dziedzictwa kulturowego dostrzeżona została przez UNESCO, które w 2003 r. uchwaliło Konwencję w sprawie ochrony tego dziedzictwa.
Po wejściu w życie Konwencji w naszym kraju (16 sierpnia 2011 r.), nakreślone przez UNESCO dziedziny zostały przeformułowane i dostosowane do polskiej specyfiki przez ministerialny Zespół ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
fot. sieradz.naszemiasto.pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |