Boże Ciało z kwietnymi dywanami w Spycimierzu – dziedzictwem kultury

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Boże Ciało z najstarszą w Polsce, sięgającą 200 lat, tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu  (diecezja włocławska) została wpisana na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Aktu tego dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.O wpisanie na listę wnioskowało Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” i proboszcz parafii ks. Wojciech Kaźmierczak. Dokument potwierdzający wpis został podpisany 14 lutego 2018 r.

Spycimierskie Boże Ciało ma około dwustuletnią tradycję i spośród innych procesji Bożego Ciała obchodzonych w kraju wyróżnia ją wyznaczenie trasy procesji kwietnym dywanem usypywanym w celu oddania czci Bogu, który według tradycji ludowej tego dnia „schodzi z ołtarzy”.

Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody tego święta. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność parafii liczącą niewiele ponad 600 osób. Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski.

Przygotowanie wniosku o wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wiązało się z podjęciem szeregu działań przewidzianych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Zebranie dokumentacji fotograficznej i wszelkich materiałów związanych z Bożym Ciałem w parafii Spycimierz należało do proboszcza i członków stowarzyszenia oraz parafian. Wniosek poparto podpisami setek osób.

We wrześniu br. w Lublinie planowana jest uroczysta Gala z wręczeniem przez ministra oficjalnie decyzji o wpisach na Krajową listę.

Obecnie Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi rozpoczęło starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się już m.in.: Szopkarstwo krakowskie; Pochód Lajkonika czy Procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” powstało 2 marca 2016 r. z inicjatywy proboszcza ks. Wojciecha Kaźmierczaka i mieszkańców parafii Spycimierz. Od początku spotkało się z poparciem ze strony burmistrza gminy Uniejów.

Głównym celem Stowarzyszenia jest aktywne podtrzymywanie wśród parafian ponad dwustuletniej tradycji układania dywanów kwiatowych na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu i dbanie o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała.

Stowarzyszenie było wzorowane na włoskich stowarzyszeniach kwiatowych, od 2002 r.zrzeszonych w stowarzyszeniu „Infioritalia”.

Przetrwanie dziedzictwa niematerialnego w jego wielkim bogactwie jest warunkiem utrzymania różnorodności kulturowej w obliczu postępującej globalizacji. Wartość niematerialnego dziedzictwa kulturowego dostrzeżona została przez UNESCO, które w 2003 r. uchwaliło Konwencję w sprawie ochrony tego dziedzictwa.

Po wejściu w życie Konwencji w naszym kraju (16 sierpnia 2011 r.), nakreślone przez UNESCO dziedziny zostały przeformułowane i dostosowane do polskiej specyfiki przez ministerialny Zespół ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

fot. sieradz.naszemiasto.pl

Boże Ciało z kwietnymi dywanami w Spycimierzu – dziedzictwem kultury
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze