Boże Narodzenie, Mykhailo Makhaliuk, Ukraina, fot. Maciej Kluczka/misyjne.pl

Boże Narodzenie u prawosławnych. W Podlaskiem można spotkać kolędników z gwiazdami

Grupy kolędników z kolorowymi gwiazdami można w tych dniach spotkać w części miejscowości w województwie podlaskim. Trwają bowiem święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, obchodzone w tym terminie przez prawosławnych w regionie.

W środę przypada drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Według szacunków soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) w tym terminie, czyli według tzw. starego stylu, Boże Narodzenie obchodzi ponad 90 proc. parafii prawosławnych w kraju. Największe skupiska prawosławnych są w Podlaskiem – w Białymstoku oraz południowej i południowo-wschodniej części tego regionu.

Podobnie jak u katolików, ważną bożonarodzeniową tradycją jest w Kościele wschodnim kolędowanie. „Zachowujmy ten duchowy, radosny nastrój i dzielmy się z braćmi pełną radości wieścią o zbawieniu. Śpiewajmy kolędy w naszych domach kontynuując, tym samym, piękny zwyczaj w celu wzmocnienia wiary i miłości do Chrystusa i siebie nawzajem” – zaapelowali hierarchowie PAKP w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.

Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII w. Ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. W czasie świąt według kalendarza juliańskiego kolędy słychać zwłaszcza na wsi, gdzie tradycję starają się podtrzymywać członkowie zespołów i chórów parafialnych, ale też np. młodzież z Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

>>> Mojigangas i Trzej Królowie w Meksyku [+GALERIA] 

prawosławie lublin boże narodzenie
fot. PAP/Wojtek Jargiłło

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek – w cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze. Kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych klasztorów albo działalność zespołów i organizacji.

Według dawnych zwyczajów, taka gwiazda kolędnicza powinna być zbudowana w czasie postu poprzedzającego święta. Zdobiona frędzlami z bibuły, w środku ma najczęściej ikonę przedstawiającą Boże Narodzenie, niektóre gwiazdy są też podświetlane.

W Podlaskiem usłyszeć można prawosławne kolędy w różnych językach. Nie tylko po polsku, ale także w języku mniejszości narodowych, których przedstawiciele należą do Kościoła wschodniego.

Kolęd Kościoła wschodniego można posłuchać także na koncertach. W najbliższą niedzielę taki koncert odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Białymstoku tego dnia odbędą się prezentacje zespołów kolędniczych „Gwiazda i kolęda”. Prawosławna diecezja białostocko-gdańska organizuje 15 i 17 stycznia 43. Prawosławne Wieczory Kolęd, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Odbędą się one w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze